Kalousek ke kauze Nagyové: 'Nechápu, jak by to mohl být trestný čin'

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Miroslavu Kalouskovi zůstává rozum stát nad kauzou, ve které jsou obviněni expremiér Petr Nečas se současnou manželkou Janou Nagyovou. Trestní stíhání prý zcela nechápe a vůbec, o nějakých trafikách nemůže být ani řeč. 

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek,zdroj: Profimedia.cz

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dnes znovu vypovídal v kauze údajných trafik pro exposlance ODS Petra Tluchoře, Martina Šnajdra a Ivana Fuksu. Při odchodu z policejní služebny stručně novinářům řekl, že trestní stíhání nechápe. V případu čelí obvinění expremiér Petr Nečas (ODS), jeho současná manželka Jana Nagyová a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček.

Místopředseda opoziční TOP 09 strávil v sídle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) na pražském Perštýně zhruba hodinu a půl. Novinářům poté sdělil, že vyšetřovatele odkázal na svou předchozí výpověď z loňského června a že následně odpovídal na doplňující dotazy.

Podle něj šlo o standardní výpověď, při které neměl pocit, že by vyšetřování nějak výrazně pokročilo. "Já jsem hodinu a půl odpovídal na otázky a z toho si těžko můžu udělat nějaký obrázek. Jenom se dál cítím naprosto nevzdělán pro to, abych pochopil, jak se někdo může dopustit korupce, když se vzdá pozice za 90 tisíc měsíčně a poté přijme pozici za 35 tisíc měsíčně, to mi stále ještě nedošlo," řekl Kalousek. Dodal také, že "naprosto nechápe", jak se mohl trestný čin stát.

Advokát Josef Lžičař uvedl, že obsah dnešního výslechu byl k jeho klientu Nečasovi příznivý. Kalousek musel na policii vypovídat znovu, protože minulý rok se vyjadřoval k obvinění trojice exposlanců. Nyní se vyjadřoval k obvinění bývalého premiéra.

"Myslím si, že jasně popsal tu situaci, která se týkala přijetí stabilizačního balíčku. Myslím si, že ta výpověď je dnes důležitá pro trestní řízení," řekl Lžičař.

Také podle něj exposlanci přešli z lepších platových podmínek do horších. "Takže těžko lze hovořit o nějaké neoprávněné výhodě, která je znakem úplatkářství," dodal Lžičař. Advokát si také postěžoval, že Nejvyšší státní zastupitelství zatím nerozhodlo o Nečasově stížnosti proti zahájení trestního stíhání, na což se prý čeká třetí měsíc.

Loni Kalousek vyšetřovatelům mimo jiné vysvětloval postupy při obsazování postů ve firmách s majetkovou účastí státu. Tehdy v souvislosti s obviněním trojice exposlanců ODS prohlásil, že konstrukce žalobců připomíná "spíše třídní nenávist než právní názor".

Uvedl tehdy, že muži jsou trestáni za to, že se rozhodli pracovat. Dodal, že kdyby situace nebyla tak vážná, myslel by si, že je v absurdní komedii.

Trojice exposlanců původně čelila obvinění ze zneužití pravomoci a z přijetí úplatku v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách. Její trestní stíhání však s odvoláním na poslaneckou imunitu zrušil Nejvyšší soud. Exposlanci v novém procesním postavení svědků ke kauze vypovídali na konci března. Tluchoř s Fuksou odmítli poskytnout výpověď, za což každý z nich dostal pořádkovou pokutu 20 risíc korun.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS. Občanští demokraté podali kvůli obvinění Nečase ústavní stížnost.

Tagy: petr necas miroslav kalousek kauza Nagyová

Zdroje: ČTK