Kalousek chystá návrh rozpočtu se schodkem 105 miliard

- Aktuality autor: red

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se chystá předložit návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 105 miliard korun. Dodrží tak deficit 3,5 procenta HDP, které si naplánovala vláda.

Kalousek to řekl v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Pokud by prý měl připravit rozpočet jiný, raději by opustil vládu. "Já jiný rozpočet nepředložím, nemohu," uvedl Kalousek. Na otázku, zda by jinak odešel z vlády, odpověděl: "Samozřejmě." Ministerstvo financí očekává, že v letošním roce deficit veřejných financí klesne na 4,2 procenta hrubého domácího produktu.

Je třeba počítat s "nezbytnými kroky"

Loni činil podle ministerstva 4,7 procenta a předloni 5,9. Kalousek uvedl, že dodržení plánovaného rozpočtu předpokládá "některé nezbytné kroky". Patří mezi ně úsporná opatření či zvýšení daně z přidané hodnoty, které už schválila vláda. Nižší sazba by se tak měla od příštího roku zvednout na 14 procent, v roce 2013 by se obě sazby měly sjednotit na 17,5 procenta.

Aby zákon začal platit, musí ho ještě schválit parlament a podepsat prezident. Odbory a opozice vládní záměry kritizují. Podle nich na ně doplatí lidé s nižšími příjmy. Kalousek má vládě hotový návrh rozpočtu na příští rok předložit do konce srpna. Do konce září ho pak mají dostat poslanci.

Tagy: návrh rozpočet

Zdroje: ČTK