John: Michálek mi o možné korupci ve fondu řekl, neměl ale důkazy

- Aktuality autor: red

Ministr vnitra Radek John řekl, že se s tehdejším šéfem Státního fondu životního prostředí Liborem Michálkem setkal kvůli situaci ve fondu už koncem léta. Michálek prý hovořil o podezření na korupci ve fondu, nicméně podle Johna tehdy ještě neměl žádné důkazy a John mu poradil si je pořídit.

Ministr a předseda Věcí veřejných to dnes uvedl na mimořádné tiskové konferenci. Za šokující označil informaci, že se premiér Petr Nečas (ODS) ještě před koaličním jednáním setkal kvůli kauze s policejním prezidentem Oldřichem Martinů. To kritizují i sociální demokraté.

"Rozešli jsme se s tím, že pan Libor Michálek se bude snažit získat přesnější informace o svých, doposud jen neurčitých, podezřeních, aby je mohl posléze oznámit orgánům činným v trestním řízení," řekl John. Od té doby se podle svých slov s Michálkem neviděl a do kauzy nezasahoval.

Schůzku s Johnem potvrdil i Michálek. Obrátil se na něj prý poté, kdy nejdřív kvůli možné korupci na SFŽP žádal o schůzku premiéra, ale nepochodil. To bylo ale podle jeho vyjádření pro server iHned.cz až v listopadu, nikoli tedy koncem léta. John uvedl, že ho Michálek žádal o doporučení důvěryhodného policisty, který případ nezamete pod koberec. "Řekl jsem mu, že doporučení konkrétního policisty by bylo mým politickým vměšováním do vyšetřování a že jakmile bude mít konkrétní podezření, má se obrátit na orgány činné v trestním řízení," dodal John.

Tajné nahrávky rozhovorů

Michálek si nakonec tajně pořizoval nahrávky rozhovorů s ministrem životního prostředí Pavlem Drobilem (ODS) a jeho poradcem Martinem Knetigem, který ho prý nabádal k manipulování s veřejnými zakázkami, aby bylo možné získat peníze na financování ODS a Drobilovy kariéry. Drobil nejdříve Michálka odvolal, pak kvůli kauze sám rezignoval.

Premiér Nečas čelí kritice, že o podezření ze spáchání trestného činu věděl, ale neinformoval policii. Michálek žádal Nečase o schůzku a prosil, aby do věci zapojil Bezpečnostní informační službu. Nečas tvrdí, že zavolal Drobilovi a požádal ho, ať pošle Michálka na polici. "Nemohl jsem zvolit jiný postup. O relevanci zapojení BIS nemůže rozhodovat žádost soukromé osoby předsedovi vlády," řekl už dříve.

Věci veřejné iniciovaly kvůli kauze jednání špiček koalice. Nečas kvůli tomu zrušil cestu do Afghánistánu, páteční dvouhodinové jednání ale skončilo bez výsledku a bude pokračovat v neděli odpoledne. Na stejný den také Věci veřejné svolaly mimořádné jednání svého poslaneckého klubu kvůli údajnému vlivu exministra Ivana Langra na ministerstvu vnitra. 
John dnes odmítl informace, že se sešel s Michálkem už v době, kdy měl šéf SFŽP o korupci důkazy, a že inicioval a řídil útok na členy vlády a další lidi blízké ODS. "Kategoricky odmítám tato lživá obvinění šířená panem Ivanem Langerem a jemu blízkými osobami," uvedl.

Podle Langera je John ve křeči

Bývalý místopředseda ODS Langer řekl, že Johnova slova na jeho adresu jsou "křeč". "Vyjádření pana ministra Johna je pro mně šokem. Přiznal se, že svým postupem zmařil vyšetřování možného trestného činu. A to tím, že v okamžiku, kdy byl informován o podezření, tak místo toho, aby věc okamžitě předal policii, tak ji předal médiím," řekl Langer, jehož jméno na nahrávkách Knetiga také padlo. John ale tvrdí, že Michálka za novináři neposlal. Michálek ho prý pouze žádal, zda neví o někom, kdo by měl techniku k zaznamenání schůzek, které se týkaly údajné korupce. John mu podle svých slov řekl, že někteří novináři, například Janek Kroupa. Ten taky nakonec celou kauzu zveřejnil na stránkách MfD.

Například právník Jaroslav Ortman řekl, že je postupem Johna šokován. "Místo, aby předal informace, které získal, Policii ČR, tedy svému resortu, nechává pana Michálka, aby si důkazy sháněl sám. Místo toho, aby orgány činné v trestním řízení nasadily odposlech, tak ministr vnitra radí Michálkovi, aby si je opatřil sám přes nahrávací zařízení Janka Kroupy. Já si myslím, že se dopustil trestného činu - mohlo jít o zneužití pravomoci veřejného činitele," řekl. Právník Tomáš Sokol v souvislosti s kauzou v blogu na Aktuálně.cz upozorňuje, že od letošního roku je neoznámení korupce trestný čin.

Ministr vnitra John dnes také vyjádřil překvapení nad informacemi, že se policejní prezident Martinů v pátek před koaliční schůzkou setkal s předsedou vlády Nečasem. Postup Martinů označil za "velmi nestandardní". "Pan policejní prezident měl napřed informovat svého nadřízeného, tedy mě," řekl John. V tomto názoru Johna podpořili i sociální demokraté. Bývalý premiér a poslanec Jiří Paroubek (ČSSD) dnes v tiskové zprávě uvedl, že nechápe, z jakého titulu by Martinů měl o svých zjištěních informovat Nečase.

"Pokud se prokáže, že se policejní prezident setkal s premiérem a informoval jej o podrobnostech v kauze Drobil, bude mít Radek John mou plnou podporu pro odvolání Martinů," napsal stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc. John již několik týdnů marně žádá rezignaci policejního prezidenta.

Tagy: drobil dukazy michálek

Zdroje: ČTK