Zimní počasí ochromilo leteckou dopravu v Evropě

- Aktuality autor: red

Silné sněžení ochromilo evropskou leteckou dopravu od Londýna po Budapešť. Přívaly sněhu si vynutily zrušení desítek letů do všech destinací včetně Prahy prakticky ze všech londýnských letišť.

Na amsterdamském letišti Schiphol strávilo noc na dnešek asi 3000 lidí. Na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem dokonce proti rozčileným cestujícím zasáhla policie. Na pražském letišti Ruzyně dnes byly zrušeny spoje především s londýnskými letišti a dvěma německými destinacemi.

Pražské letiště Ruzyně zaznamenalo za celý den až do 17 hodiny celkem 22 zrušených letů, jedná se o přílety a odlety ze všech londýnských letišť, z německých destinací Frankfurtu nad Mohanem a Mnichova, dále i o jeden spoj s Budapeští, řekla ČTK mluvčí letiště Michaela Lagronová.

Na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem čekaly na odlet tisíce cestujících, jejichž lety se zpozdily, nebo byly úplně zrušeny. Dopravní komplikace zde dnes dopoledne vyústily podle DPA také v silné nepokoje mezi cestujícími. Rozčilené pasažéry u přepážky odbavení zavazadel musela uklidňovat dokonce policie.

Počasí komplikuje všechny druhy dopravy i v Británii. Londýnská letiště zrušila mnoho letů, společnost British Airways odvolala všechny lety mezi 11:00 až 18:00 SEČ na letištích Heathrow a Gatwick. Letiště po celé zemi hlásí zpoždění, přitom očekávají další sněžení. Zrušeny byly všechny dnešní čtyři lety British Airways z Heathrow do Prahy. Znovu byl dnes odpoledne otevřen Gatwick, ale řada letů je nadále zrušených a opožděných. Zrušeny byly oba dnešní lety společnosti easyJet z Gatwicku do Prahy.

Ruší se lety do Prahy

Uzavřena jsou nyní i londýnská letiště ve Stanstedu a Lutonu. Zrušen byl odpolední let easyJet do Prahy ze Stanstedu, stejně jako let Ryanair ze Stanstedu do Brna. Odvolán byl i večerní spoj z Lutonu do Prahy společnosti Wizzair. V severozápadní Anglii strávily stovky řidičů většinu noci na dnešek na dálnici, kde je za mrazu až minus 13 stupňů uvěznila havárie nákladního auta a přívaly sněhu. Postižena je i železniční doprava a některé obchody varovaly, že asi nestačí doručit včas některé objednané vánoční dárky.

Chaos kvůli sněhu zavládl také na letištích ve Florencii a Pise. Na milánském letišti Orio al Serio bylo zrušeno 28 letů, což zmařilo cestovní plány asi 3900 lidem. Dvě stě z nich na dnešek přenocovalo na letišti.

Nedobrovolně přenocovali v noci na dnešek i cestující na nizozemském letišti Schiphol v Amsterdamu. Kvůli zastavenému leteckému provozu zde uvízlo kolem 3000 lidí: "Letiště připravilo 1700 lehátek, další cestující polehávali na lavicích a sedačkách", informoval podle DPA mluvčí letiště Schiphol s tím, že ke zpoždění letů docházelo i dnes ráno. 
Uzavřeno kvůli hustému sněžení bylo dnes i letiště Ferihegy v Budapešti, zpoždění nebo zrušení letů hlásí i další letiště, například ve Španělsku a Dánsku.

Oběti mrazu

Mrazivé počasí si vyžádalo opět i nové oběti na životech. V Itálii zemřeli kvůli zimnímu počasí během 24 hodin tři lidé - jeden při dopravní nehodě, druhý při odklízení sněhu, když dostal infarkt. Třetí obětí se stal sedmačtyřicetiletý bezdomovec, který v noci umrzl v Miláně na parkovišti před supermarketem.

V Norsku nedaleko města Tromsø zase dnes lavina zavalila dva lyžaře. Záchranářům se podle DPA podařilo jednoho z nich včas zachránit, po druhém stále pátrají za pomoci vrtulníku i speciálně vycvičených psů.

Tagy: Evropa mráz sníh zima

Zdroje: ČTK