Jižní Korea cení zuby, cvičení zahájila mohutnou dělostřelbou

- Aktuality autor: red

Jižní Korea v pondělí mohutnou ostrou dělostřelbou zahájila další velké vojenské cvičení, kterým chce demonstrovat, že se nenechá zastrašit severokorejskými incidenty.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Cvičení, které má trvat pět dní, začalo současně na 29 různých místech, včetně ostrovů ve Žlutém moři ležících těsně u námořní hranice s komunistickou KLDR. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na generální štáb jihokorejské armády. Peking vyjádřil obavu, že napětí v oblasti se nyní může vymknout kontrole.

Pchjongjang podle agentury Reuters prohlásil, že podobná vojenská cvičení ukazují, že Jižní Korea je odhodlaná vyvolat válku.

Cvičení pro odstrašení KLDR

Cvičení začalo ostrými střelbami válečných lodí i pozemních baterií. Manévry se konají jen několik dní po skončení společného námořního cvičení Jihokorejců s Američany. Tyto manévry byly považovány za demonstraci síly, jež měla podle Washingtonu mít odstrašující efekt pro Severní Koreu.

Koncem listopadu totiž Pchjongjang ostřeloval jihokorejský ostrov Jonpchjong. Při tomto incidentu, který vyvolal ve světě velké rozhořčení, přišli o život dva jihokorejští vojáci a dva civilisté.

Jižní Korea poté zesílila obranu svých ostrovů v oblasti - posílila počet vojáků na nich a vybavila je raketomety a protiletadlovými střelami. Soul pohrozil odvetným úderem, pokud by Severokorejci opět zaútočili.

Roztržka mezi Obamou a Chu Ťin-tchaem

Čínský prezident Chu Ťin-tchao v pondělním telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Barackem Obamou varoval, že napětí na Korejském poloostrově může vzrůst a vymknout se kontrole, což není v ničím zájmu. "Potřebujeme zmírnění (napětí), ne vystupňování a dialog, ne konfrontaci a mír, ne válku," citoval Reuters Chua.

Obama podle Bílého domu čínského prezidenta naléhavě žádal, aby Peking spolupracoval s USA a dalšími státy s cílem zdůraznit Severní Koreji, že její provokace jsou nepřijatelné. Jednalo se o první kontakt obou prezidentů od listopadového incidentu, poznamenal Reuters.

Americká ministryně zahraničí svolala na pondělí do Washingtonu schůzku se svými protějšky z Jižní Koreje a Japonska k projednání severokorejského smrtelného útoku proti jihokorejskému ostrovu. Čína, která předsedá nyní pozastaveným mezinárodním rozhovorům o severokorejském jaderném programu, nebyla do USA pozvána, poznamenal Reuters.

Tagy: střelba korea KLDR

Zdroje: ČTK