Dnes je středa 18. května 2022., Svátek má Nataša
Počasí dnes 21°C Skoro jasno

Jandák popřel zprávu, že chce kandidovat na prezidenta

Jandák popřel zprávu, že chce kandidovat na prezidenta
zdroj: Mediafax

Nevím, proč ze mě dělají možného kandidáta na prezidenta, říká poslanec Vítězslav Jandák na informaci, že nevylučuje svou kandidaturu na prezidenta v případě přímé volby. V tomto duchu o Jandákových úmyslech informovala agentura Mediafax.

"No to snad ne. Na to já opravdu už nebudu reagovat, nezlobte se. V našem mediáním světě se redaktorům rodí v hlavě různé myšlenky, a já se k tomu všemu opravdu vyjadřovat nemohu. Nevím, jak na to ta agentura přišla. Nic takového, že bych kandidoval, jsem Mediafaxu ani nikomu jinému neříkal," reagoval pro ParlamentníListy.cz jihočeský poslanec ČSSD.

Já nechci být prezidentem...

O jeho údajných úmyslech informovala agentura Mediafax v pátek před polednem. "Každý voják má v tornistře maršálskou hůl. A kdyby někdo v politice řekl - já nechci být prezidentem, já nechci být premiérem, já nechci být ministrem, tak kecá, protože jinak by do té politiky nelezl, kdyby nechtěl dosáhnout určité mety," řekl Jandák Mediafaxu. Podle svých slov ale hovořil jen o tom, že nemá rád "skromné politiky." To prý značí cosi špatného. "Politik má mít ambici stoupat vzhůru, protože jinak to může vypadat, že se do politiky přišel jen obohatit," řekl ParlamentnímListům.cz poslanec.

"V této zemi se nedá o něčem uvažovat takto dopředu, v této zemi se musí okamžitě reagovat. Pokud by tedy nastala chvíle, že by mi tato možnost byla nabídnuta, přemýšlel bych o tom," cituje dále Jandáka agentura Mediafax. Není jediným, kdo možnost kandidatury v případě přímé volby připustil. Tuto podmínku si klade i expremiér a dlouholetý rival Václava Klause Miloš Zeman.

Dlouhý seznam

Pokud by měl vzniknout seznam lidí, kteří v případě přímé volby svedou bitvu o křeslo uvolněné Klausem, byl by poměrně obsáhlý. O možnosti návratu do politiky totiž v náznacích hovoří v závěru své knihy i šéf úřednické vlády a zřejmě nejpopulárnější premiér ČR Jan Fischer. I kdyby Jandák nakonec svou kandidaturu potvrdil, s podporou své mateřské ČSSD počítat nemůže. Jak na posledním volebním sjezdu v Brně potvrdil její nový šéf Bohuslav Sobotka, kandidátem ČSSD na prezidenta je stále ekonom Jan Švejnar.

Zdroje: