Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Jandák hájí Zemana: Jestli se to tomu Putnovi nelíbí, tak ať odsud odjede

Jandák hájí Zemana: Jestli se to tomu Putnovi nelíbí, tak ať odsud odjede
Vítězslav Jandák | zdroj: Profimedia

Kauza nejmenovaného profesora Martina C. Putny, která hýbe Českem, pobavila i známého glosátora, poslance za ČSSD a herce Vítězslava Jandáka. Ten považuje případ za pseudokauzu českých médií. A jak pro ParlamentníListy.cz doslova řekl: „Je mi to putna, že tam není Putna."

„Proti panu Putnovi osobně nic nemám, neznám ho, ale myslím si, že tenhle stát má daleko větší problémy, než se zabývat nějakým Putnou. Je mi to putna, že tam není Putna, a bude tam někdo jiný, nebo nebude.  Protože, buď budeme opravdu ctít demokracii, zákony a Ústavu, nebo budeme dělat politiku v kavárnách a budou tu rozhodovat pravdoláskaři a takzvaní intelektuálové,“ říká Vítězslav Jandák.

Ten je prý konsternován tím, jak se „vyrobil“ mezi českými novináři problém, který ve své podstatě neexistuje.

„Asi nemají média o čem psát a vysílat, protože dělají problém z něčeho, kde není. Prostě právo prezidenta je jmenovat soudce, profesory, velvyslance, nebo je také nejmenovat. Já rovněž hlasuji proti některým zákonům, ty jsou pak přijaty, ale i já je musím dodržovat. Tomu se říká demokracie. Za to lidi v Česku bojovali. Tak si musíme rozmyslet, co chceme,“ míní Jandák.

Namítá, že takzvaně „uzurpovat“ si právo, že „mne prezident musí jmenovat“ někým nebo něčím, je prý protidemokratické.

Putna může odejít

„To, ať se na mě pan Putna zlobí nebo nezlobí, ale vážně není o demokracii.  A pokud se to jemu a podobným lidem nelíbí, nemusí tu být. Mohou odejít, odjet. To je ta výhoda, že dneska může kdokoli kamkoli. Ale divil bych se, že v jiné zemi, byť na 'Západě' by podobný případ skončil jinak. Jde ovšem o to, že tohle není o Putnovi, ani Zemanovi. Je to o Ústavě a je to o demokracii… Je to i o tom, že média vytvoří z nějaké nepodstatné věci obrovskou kauzu a tu živí. A takzvaní pravdoláskaři se spojí a začnou to přiživovat a ohánějí se vším možným. Ohánějí se demokracií, přičemž ale ji sami popírají. Už tím, co dělají a co říkají,“ říká Jandák.

„Vždyť sám obrázek toho, jak ministr Schwarzenberg podmiňoval jmenování velvyslanců tím, že když Zeman povolí Vondru, on bude pro jmenování Klausové a Remka, svědčí o tom, jak to funguje a jak to fungovat nemá. Jak se staví k prezidentovi. Uvědomil si tu někdo, že prezidentská kampaň už dávno skončila?“ ptá se Jandák.

Zdroje: