Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

Jak malá klobása je příliš malá? A co na to muži?

Jak malá klobása je příliš malá? A co na to muži?
Mezinárodní znak pro malou vybavenost mužů, nebo jen prostě špetka? | zdroj: Profimedia

Jihokorejské firmy, ale i soulská policie dávají ze svých reklamních kampaní ruce pryč. Skupiny na ochranu práv mužů si totiž stěžovaly, že obsahují symboly pro malý penis, a muže tak uráží. 

Ony urážlivé obrázky podle nich představovaly ruce s palcem a ukazováčkem v pozici, jako by chtěly něco uchopit. Toto gesto je ovšem často používáno také k naznačení něčeho malého a v Jižní Koreji je spojováno s hlasitou, byť už neexistující feministickou skupinou, která tento obrázek používala jako své logo. A aby byl problém ještě větší, jedna z reklam a jeden jídelníček krom zmíněného gesta obsahovaly také klobásu.

Reklama patřila největšímu jihokorejskému řetězci obchodů s potravinami GS25. Po jejím zveřejnění se sešla před sídlem firmy hrstka protestujících mužů ze skupiny Muži za solidaritu. A kanál skupiny na YouTube získal během pouhých dvou měsíců více než 200 tisíc abonentů.

Krom reklamy GS25 stáhl své menu řetězec smažených kuřat Genesis BBQ, který zveřejnil omluvu s tím, že neměl ani v nejmenším v úmyslu ponižovat muže. Bankovní korporace Kakao Bank se omluvila za podobně nakreslenou ruku v jedné ze svých reklam a soulská metropolitní policie rovněž odstranila ruku z dopravního letáku s tím, že se chce vyhnout jakémukoli nedorozumění.

Muži se cítí ohroženi ženami

Tato kontroverze je zatím posledním vzplanutím vášní v dlouhodobém napětí kvůli genderovým právům v Jižní Koreji, které proti sobě postavilo mužské a ženské skupiny.

Kim Garová, ředitelka odboru ženské politiky na ministerstvu pro rodinu a rovnoprávnost pohlaví, uvedla, že zatímco problémy s misogynií a misandrií, tedy nenávistí k ženám či mužům, v Jižní Koreji nejsou nové, podobné protestní akce proti firmám jsou novinkou. Když v roce 2017 nastoupil k moci prezident Mun Če-in, slíbil, že bude prezidentem genderové rovnosti a že se bude více snažit napravit znevýhodněné postavení žen v Jižní Koreji.

Jižní Korea má jeden z největších rozdílů v platech mužů a žen ze všech zemí OECD a v parlamentu mají ženy jen 19 procent křesel. Od nástupu Muna k moci zaznamenaly ženy zlepšení mezd a mají také nárok na větší vládní dotace než muži, když zakládají nový podnik.

Mladí muži mají problém

Politologové nicméně uvádějí, že mnozí mladí muži nyní mají pocit, že jejich vlastní potřeby a práva nejsou dostatečně uznávány, což ještě zhoršuje všeobecnou nespokojenost s nedostatkem pracovních příležitostí pro mladé lidi.

„Mezi muži po dvacítce a krátce po třicítce panují silné antifeministické pocity,“ řekl Čong Han-ul z výzkumné společnosti Hankook. Průzkum, který v roce 2019 prováděl pro knihu, jejímž byl spoluautorem, zjistil, že téměř 60 procent mužů po dvacítce je ostře proti feminismu.

Patří mezi ně i Pak Čchon-jong, 27letý inženýr-absolvent, který je přesvědčený, že muži jsou nyní v nevýhodě. „Feminismus v Jižní Koreji začal genderovou rovnoprávností. Umožnil ženám stejné možnosti v kariéře a platech, ale přerostl v situaci, kdy mladí muži, kteří nejsou lepší než ženy stejného věku, se stávají terčem kritiky,“ tvrdí Pak.

Zdroje:
ČTK, The New York Post