Dnes je středa 9. dubna 2025., Svátek má Dušan
Počasí dnes 11°C Polojasno

Jak instagram přinesl babičkám lepší kšeft

Jak instagram přinesl babičkám lepší kšeft
Julija Alijevová s jednou z žen, která v rámci projektu plete | zdroj: Profimedia

Pletení je v kurzu, pro některé však také životní nutnost. Mnozí senioři v Rusku tak prodávají pletené čepice či bačkory v mrazivých ulicích, aby si přivydělali k hubené penzi. Na čtyři desítky pletařek v rámci projektu Granny's nicméně využily popularity sociálních sítí - a prezentují své výrobky na instagramu.

Plody jejich práce jsou prezentovány na instagramu téměř profesionálně, v jejich výrobcích pózují modelky jako z módních časopisů. Jednotlivé kousky se tam prodávají často v přepočtu za stovky korun.

Tato iniciativa, která byla zahájena před několika měsíci ve druhém největším ruském městě Petrohradu, má hmotně pomáhat ženám od pětapadesáti do sedmaosmdesáti let, které se jí účastní, ale také vyzdvihnout úctyhodnou roli, jakou v Rusku hrají bábušky, vysvětluje sedmadvacetiletá zakladatelka projektu Julija Alijevová.

"Bábuška hraje v rodinách klíčovou roli, hlídá vnoučata, vaří složitá jídla a plete bačkory. Má ale jen velmi nízkou penzi. A stejně jako ostatní staří lidé obtížně v důchodu hledá práci," řekla agentuře AFP Alijevová, jejíž pětaosmdesátiletá babička se projektu také účastní.

Postavení starých lidí je v Rusku často obtížné a diskutuje se o něm hlavně od té doby, co prezident Vladimir Putin rozhodl o postupném zvyšování důchodového věku z pětapadesáti na šedesát let pro ženy a ze šedesáti na pětašedesát pro muže.

Přestože mnozí ruští důchodci kvůli velmi nízkým penzím dál pracují, aby přežili, vyvolala tato reforma rozsáhlou nespokojenost. Ve velkých městech, zejména v Moskvě a Petrohradu, lze vidět důchodkyně, jak načerno prodávají pletené zboží u stanic metra.

Jelena Treťjakovová, první babička, která se připojila k projektu Granny's, ujišťuje, že se její život změnil. "Dnes je téměř nemožné, aby důchodkyně našla práci, a moje situace byla ještě složitější, protože jsem mohla pracovat jen doma," říká.

Šestapadesátiletá dáma pečuje o handicapovaného čtrnáctiletého vnuka společně se svou dcerou. Díky prodeji pletených výrobků si vydělá měsíčně až 70 tisíc rublů (asi 23 tisíc Kč). To je pro ni velká částka, protože důchod má v přepočtu sotva čtyři tisíce Kč.

Toho dne se Jelena setkala s Julijí Alijevovou v kavárně v centru Petrohradu, kde jí byla předána objednávka na luxusní svetr v přepočtu asi za čtyři tisíce korun. "Bude to replika slavné značky, z peruánské vlny," říká Julija.

Pletené výrobky stojí v přepočtu od několika stovek až zhruba do čtyř tisíc. Důchodkyně pracující pravidelně pro Granny's vydělávají v přepočtu od 9500 do více než 22 tisíc Kč. Měsíční důchod v Rusku se v přepočtu pohybuje kolem 4500 Kč.

Julija zpočátku hledala spolupracovnice ve svém okolí. Dnes to jsou příbuzní bábušek, kdo ji kontaktuje, nebo samy důchodkyně, které četly články v tisku. Pletařky nepocházejí jen z Petrohradu, ale například i z Dálného severu nebo z Uralu.

"Dlouho jsem přemýšlela, jak si přivydělat. Ale prodávat u metra bylo podle mého názoru pokořující. Tady se cítím jako opravdová tvůrkyně, ne jako žebračka," říká osmapadesátiletá Nina Ložkovová.

Zdroje:
ČTK, AFP