Izrael v noci provedl desítky útoků na Pásmo Gazy

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Padesátku leteckých útoků na cíle v Pásmu Gazy v noci z pondělí na úterý provedla izraelská armáda. Uvedl to izraelský list Haaretz. Izrael tak reagoval na pondělní ostřelování jihu Izraele raketami, které byly vypáleny z Pásma Gazy. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

"Cílem operace je zastavit teror, kterému Izraelci čelí každý den," řekl bez dalšího upřesnění mluvčí izraelské armády Peter Lerner, jehož citovala agentura AP. 

Během útoků izraelské armády bylo zraněno 17 Palestinců. Údajně jsou mezi nimi i dvě děti.

Izraelská armáda se prý také připravuje na možnou pozemní akci. "Nenastane asi v dohledné době, ale dostali jsme povolení k mobilizaci záložníků," uvedl Lerner. Podle agentury DPA už armáda povolala do služby asi 1500 vojáků v záloze. 

"Odpovíme ostřelováním vzdálenějších cílů," řekl v reakci na noční útoky zástupce Hamasu. Prozatím hnutí ostřeluje cíle v okruhu 40 kilometrů od Pásma Gazy. 

Raketové útoky palestinských radikálů v pondělí večer nabyly na intenzitě, během půl hodiny bylo vypáleno na Izrael více než 30 raket, během celého dne pak přes 85. 

Izraelsko-palestinské vztahy se v poslední době vyostřily po únosu a vraždě tří izraelských mladíků a následném únosu a vraždě palestinského chlapce. 

K napětí se v úterý vyjádřil také americký prezident Barack Obama. Vyzval obě strany konfliktu ke zdrženlivosti a k ukončení spirály násilí. 

Tagy: stíhačky Izrael rakety palestinsko-izraelský konflikt pásmo Gazy

Zdroje: ČTK