Izrael se vydal kontroverzní cestou, zakázal činnost UNRWA. Krok kritizují Britové, EU i OSN
Schválení zákona zakazujícího působení úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA na izraelském území kritizovaly Británie, Německo i evropská diplomacie či Turecko.
EU vyjádřila vážné znepokojení nad legislativou, která podle ní odporuje mezinárodnímu právu. Návrh zákona v pondělí schválili poslanci izraelského parlamentu, stejně jako zákon, jehož záměrem je přerušit oficiální styky s agenturou. Generální tajemník António Guterres zdůraznil, že UNRWA nemá alternativu.
Izrael úřad OSN pro palestinské uprchlíky kritizuje dlouhodobě. Tvrdí, že pro UNRWA pracovali či dosud pracují členové teroristické organizace Hamás včetně lidí, kteří se přímo podíleli na útoku proti Izraeli z loňského 7. října. Agentura některé zaměstnance propustila a posílila vnitřní mechanismus, aby zaručila svou neutralitu.
Londýn je podle britského premiéra Keira Starmera hlasováním Knesetu "vážně znepokojen". "Hrozí, že tento zákon znemožní zásadní práci UNRWA pro Palestince, že ohrozí celou mezinárodní humanitární odpověď v Gaze i poskytování základních zdravotnických a vzdělávacích služeb na Západním břehu," prohlásil Starmer a dodal, že humanitární situace v Pásmu Gazy je "prostě nepřijatelná".
Německé ministerstvo zahraničí ve svém pondělním prohlášení uvedlo, že návrh zákona zakazujícího UNRWA "ostře kritizuje".
Podle prohlášení evropské diplomacie by přijetí tohoto zákona mělo dalekosáhlé důsledky a de facto znemožnilo humanitární činnost UNRWA v Pásmu Gazy a vážně ji zkomplikovalo také na okupovaném Západním břehu Jordánu.
"Tato legislativa je v příkrém rozporu s mezinárodním právem a základními principy lidskosti a pouze zhorší už tak vážnou humanitární krizi. Může přitom vést k zastavení poskytování základních služeb milionům palestinských uprchlíků na těchto územích, jako jsou potraviny, přístřeší, vzdělání a zdravotní péče pro miliony," uvedla v tiskové zprávě Evropská služba pro vnější činnost (EEAS).
Pondělní hlasování izraelského parlamentu ve společném komuniké odsoudily také Irsko, Norsko, Slovinsko a Španělsko. "Práce agentury je zásadní a nenahraditelná pro miliony Palestinců a zvláště v aktuálním kontextu v Gaze," uvedly vlády těchto čtyř evropských zemí, které uznaly palestinský stát. Schválení izraelského zákona podle nich vytváří velmi vážný precedens pro práci OSN.
Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že zavedení zákona zakazujícího působení UNRWA v Izraeli "by mohlo mít zničující důsledky pro palestinské uprchlíky na okupovaném palestinském území, což je nepřijatelné". "UNRWA nemá alternativu," uvedl dále Guterres ve svém prohlášení. "Implementace těchto zákonů by měla neblahý vliv na řešení izraelsko-palestinského konfliktu a pro mír a bezpečnost v regionu jako celku. Jak jsem řekl dříve, UNRWA je nepostradatelná," prohlásil šéf OSN. Dodal, že věc předloží k projednání na Valném shromáždění OSN.
Podle mluvčího dětského fondu UNICEF může zákaz činnosti UNRWA vést ke kolapsu humanitárního systému v Pásmu Gazy a způsobit tak smrt dalších palestinských dětí.
Teroristické hnutí Hamás, které Pásmo Gazy dosud ovládalo a proti němuž Izrael vede válku, rozhodnutí izraelských zákonodárců označilo za součást "agrese a sionistické války proti palestinskému lidu".
Podle Turecka je rozhodnutí Izraele zakázat agentuře UNRWA činnost na svém území jasným porušením mezinárodního práva s cílem zabránit vysídleným Palestincům v návratu do jejich domovů. "Je právní i morální povinností mezinárodního společenství rozhodně se postavit proti pokusům o zákaz UNRWA, který byl zřízen rezolucí Valného shromáždění OSN," uvedlo turecké ministerstvo zahraničí. Turecko dlouhodobě ostře kritizuje postup Izraele v Pásmu Gazy proti Hamásu i v Libanonu proti hnutí Hizballáh.
Rozhodnutí izraelských zákonodárců odsoudilo také Jordánsko, které je označilo součást systematické kampaně Izraele proti UNRWA a za pokus o "politický atentát" na tento úřad OSN.
Šéfka mezinárodní agentury pro migraci (IOM) Amy Popeová uvedla, že její úřad je ochoten posílit svou podporu lidem v nouzi, ale "v žádném případě" nemůže nahradit práci UNRWA v Gaze. "UNRWA má pro obyvatele Gazy naprosto zásadní význam a nechci, aby někdo nabyl mylného dojmu, že IOM může tuto roli hrát, protože to nemůžeme. Můžeme však poskytovat podporu lidem, kteří jsou v současné době v krizi," řekla Popeová novinářům.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.12.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,100 | 25,180 |
USD | 24,000 | 24,120 |