Itálie odmítá lodě s migranty, kdo nakonec nabídl pomocnou ruku?

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Italský ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini v pondělí řekl, že Itálie patrně odmítne přijmout další loď s migranty. V neděli nemohla v Itálii přistát loď neziskové organizace SOS Méditerranée s 629 migranty na palubě, které předtím nepřijala Malta. Plavidlo je dosud v mezinárodních vodách mezi Maltou a Itálii. Pomůže mu pravděpodobně Valencie.

Loď s migranty Itálie odmítá

Loď s migranty Itálie odmítá,zdroj: Profimedia.cz

V noci na pondělí bylo u libyjských břehů z moře vyzdviženo dalších 800 migrantů, napsal deník La Repubblica. K Itálii plují v lodi neziskové organizace Sea Watch. Ani tuto loď nechce Salvini do italských přístavů pustit.

"A dost. Záchrana života je sice povinnost, ale udělat z Itálie obrovský uprchlický tábor nikoli. Itálie už nebude dál přikyvovat a poslouchat," napsal na facebooku Salvini.

"Dnes operuje u libyjských břehů loď Sea Watch 3. Patří německé neziskové organizaci a pluje pod holandskou vlajkou. Po několikáté nabere migranty a chce je samo sebou dopravit do Itálie. Německá organizace, holandská vlajka, Malta nic nedělá, Francie migranty odmítá a Evropě je to jedno," dodal ministr a zároveň šéf protiimigrační strany Liga, která chce prosadit masové deportace migrantů bez patřičných dokumentů.

Na lodi Aquarius organizace SOS Méditerranée se nachází 629 uprchlíků, z toho 123 nezletilých bez doprovodu, 11 dalších dětí a 7 těhotných žen.

Loď má kapacitu 550 osob. Itálie ji do přístavu nepustila v neděli a obrátila se na Maltu, aby uprchlíky přijala ona. Malta uvedla, že záchranné operace se uskutečnily v mezinárodních vodách u Libye a koordinovala je Itálie. Zdůraznila, že případ tím pádem nespadá do její kompetence. Nezisková organizace na twitteru informovala, že lidé na palubě o diplomatické roztržce nevědí.

Malta, kde žije méně než půl milionu obyvatel, dále poukázala na to, že už tak přijala více migrantů na hlavu než Itálie. Ta od roku 2014 vstřebala 600 tisíc uprchlíků vyzdvižených z moře.

"Chceme vyslat jasný signál," komentoval zavření přístavů poslanec Ligy Nicola Molteni. "Buďto se (uprchlíkům) otevřou i další přístavy - na mysli mám Barcelonu, Marseille a Maltu - anebo bude blokáda pokračovat," dodal. Uzavření přístavů má podle něj popíchnout EU, která podle Ligy Itálii během migrační krize nijak nepomáhá.

Uprchlíky přijmou Španělé 

Itálie a Malta musí umožnit "okamžité vylodění" migrantů, uvedla k případu OSN. Evropská komise vybídla Řím a Valettu, aby se v první řadě soustředily na uprchlíky na palubě lodi. Pomocnou ruku však nakonec nabídlo Španělsko - konkrétně města Barcelona a Valencie. 

Starostka Barcelony Ada Colauová nejdříve vyzvala nového španělského premiéra Pedra Sáncheze, aby přehodnotil migrační politiku svého předchůdce a loď s více než 600 migranty přijal.

Sánchez, který se úřadu ujal minulý týden, následně vydal pokyn, že loď může zakotvit ve Valencii na východě Španělska.

"Je naší povinností předejít humanitární katastrofě a nabídnout těmto lidem bezpečné místo k přistání, abychom tak dostáli svým závazkům v oblasti lidských práv," uvedl Sánchez.

Tagy: Francie Itálie zahraničí Malta uprchlická krize

Zdroje: ČTK