Zvítězili jsme nad IS, hlásí Irák. Boje však neustanou

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Irácká armáda zvítězila nad teroristy ze samozvaného Islámského státu (IS) v Mosulu. Do města v neděli přijel premiér Hajdar Abádí, aby vojákům osobně blahopřál. Vládní síly dobývaly druhé největší město Iráku od loňského října.

Boj o Mosul skončil. Příslušníci iráckých sil odnáší část výzbroje patřící islamistům

Boj o Mosul skončil. Příslušníci iráckých sil odnáší část výzbroje patřící islamistům,zdroj: Profimedia.cz

Vládní síly s islamisty v mosulském starém městě ještě během neděle sváděly boje o poslední útočiště džihádistů v západní části města. Dobytí svěřených oblastí již oznámila 9. divize, stejně jako polovojenské oddíly federální policie. Vojáci slavili za rytmu vlasteneckých písní, i když pokračující nálety na poslední pozice islamistů v jejich blízkosti vytvářely sloupy dýmu, popsala situaci ve městě agentura AP.

"Vrchní velitel ozbrojených sil (premiér) Hajdar Abádí přicestoval do osvobozeného města Mosulu a pogratuloval hrdinným bojovníkům a iráckému lidu k velkému vítězství," uvedl v prohlášení premiérův úřad.

K porážce islamistů v Mosulu již Iráku gratuloval francouzský prezident Emmanuel Macron, jehož země je součástí koalice proti IS, jež uskutečnila letecké útoky a poskytla výcvik a pomoc iráckým silám na bojišti. "Mosul osvobozen od IS: Francie vzdává hold všem, kteří spolu s našimi vojáky přispěli k tomuto vítězství," tweetoval Macron.

Konec vlády IS nad Mosulem označila Evropská komise za "rozhodující etapu" v boji za to, aby teroristická organizace přišla o kontrolu i nad dalšími oblastmi v Iráku a aby byl irácký lid osvobozen. Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová a komisař pro humanitární pomoc a řešení krizí Christos Stylianidis ve společném prohlášení rovněž vyzdvihli statečnost iráckého lidu, vlády a ozbrojených sil a vzpomněli na vojenské i civilní oběti bojů.

Z dobývaného historického jádra v neděli vyšly houfy unavených civilistů, které se připojily ke zhruba 900 tisícům obyvatel města, jež byli nuceni kvůli bojům opustit své domovy.

Irák ale stále čelí nejistotě a dlouhodobá stabilita bude možná pouze tehdy, bude-li vláda schopna uklidnit etnické a sektářské napětí, které od svržení diktátora Saddáma Husajna v roce 2003 sužuje zemi. Pád Mosulu podle agentury Reuters zvýraznil spory mezi Araby a Kurdy o území a také mezi sunnitskou menšinou a šíitskou většinou. Dá se také předpokládat, že islamisté budou pokračovat v sebevražedných útocích. 

Islamisté ovládají část Iráku, v Sýrii území ztrácí 

Území, které má pod kontrolou radikální sunnitská organizace Islámský stát (IS), se podle pozorovatelů stále zmenšuje. Džihádisté však právě v Iráku ovládají stále ještě rozsáhlá území. Naproti tomu stále více ztrácejí v Sýrii.

Podle odhadů irácké armády z letošního dubna ovládal IS na 30 tisíc  čtverečních kilometrů iráckého území, což bylo jen asi 6,8 procenta plochy Iráku. Dříve měl přitom IS měl pod kontrolou 40 procent území Iráku. Džihádisté jsou stále například v severoiráckém městě Tall Afar západně od Mosulu u hranic se Sýrií, které obsadili v říjnu 2014. Město s asi 200 tisíci obyvateli bylo šíitskou enklávou v jinak sunnitské části severu země.

V moci IS je také město Havídža v provincii Kirkúk, které leží asi 180 kilometrů jihovýchodně od Mosulu a 300 kilometrů severně od Bagdádu. Radikálové toto město v převážně kurdské oblasti obsadili v červnu 2014. V západoirácké provincii Anbár pak dobyly vládní síly již města Ramádí a Fallúdža, džihádisté ale mají pod kontrolou západní část provincie podél řeky Eufrat a oblasti okolo města Káim při hranicích se Sýrií.

IS také ovládá části východní a centrální Sýrie kolem řeky Eufrat, zejména kolem města Dajr az-Zaur. Od loňského listopadu pokračuje dobývání syrské bašty islamistů, města Rakka, jen letos povstalci podporovaní tureckou armádou v únoru dobyli severosyrské město Al-Báb v provincii Halab, v červnu se pak poprvé od roku 2014 podařilo povstalcům vstoupit do provincie Dajr az-Zaur.

IS byl také loni v prosinci vytlačen z libyjského města Syrta (asi 450 kilometrů východně od Tripolisu), které ovládal od roku 2015.

Tagy: zahraničí Irák Evropská komise Islámský stát (IS) terorismus a násilí irácká vláda Mosul

Zdroje: ČTK