Íránský prezident prý neřekl, že je Izrael třeba vymazat z mapy

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád nikdy neřekl, že je třeba Izrael odstranit z mapy. Tento výrok, který se Ahmadínežádovi připisuje, je překroucená interpretace prezidentových slov.

Meridor řekl, že íránští vůdci z ideologických a náboženských důvodů prohlašují, že "Izrael vznikl nepřirozeně a nepřežije". "Neřekli 'my ho smažeme z mapy', ale spíš Izrael 'nepřežije, je to rakovinný nádor, který by měl být odstraněn'. Opakují, že 'je Izrael nelegitimní a neměl by existovat'," řekl Meridor.

Ahmadínežád údajně před šesti lety prohlásil, že by Izrael měl být smazán z mapy světa, avšak později se ukázalo, že výrok, který obletěl svět, byl špatně přeložen. Ahmadínežád prý citoval vůdce íránské islámské revoluce z roku 1979: "Imám řekl, že režim okupující Jeruzalém musí zmizet ze stránky času," prohlásil prý Ahmadínežád v roce 2005.

Írán se má vzdát jaderných ambicí

Na dotaz, zda se Izrael chystá útočit na íránská jaderná zařízení, o čemž se spekuluje, Meridor řekl, že si Izrael válku nepřeje. Írán se ale podle něj musí vzdát jaderných ambicí.

Írán v sobotu obnovil jednání se šesti velmocemi o svém jaderném programu. V pondělí jeho ministr zahraničí prohlásil, že budou-li zrušeny protiíránské sankce, mohou být všechny spory vyřešeny už v dalším kole těchto rozhovorů, jež se má konat 23. května v Bagdádu. USA to ale odmítly s tím, že Teherán nejprve musí odpovědět konkrétně na výhrady vůči svému programu. Mnohé státy jsou přesvědčeny, že Írán usiluje o jadernou zbraň.

Izraelský ministr zahraničí Ehud Barak dnes řekl, že nevěří, že tyto rozhovory přinutí Írán zastavit vývoj jaderné zbraně. Izrael prý také nikdy Spojeným státům neslíbil, že se útoku zdrží v době rozhovorů.

Tagy: Írán Izrael vysvětlení výrok

Zdroje: ČTK