Dnes je neděle 23. června 2024., Svátek má Zdeňka
Počasí dnes 13°C Polojasno

Inflace v Česku je nejvyšší od prosince 1993 a ještě poroste, varuje Jurečka

Inflace v Česku je nejvyšší od prosince 1993 a ještě poroste, varuje Jurečka
Marian Jurečka | zdroj: Tomas Blazek / MAFRA / Profimedia

Spotřebitelské ceny v Česku v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. V květnu to bylo o 16 procent, růst zrychlil již podvanácté za sebou. Inflace je nejvyšší od prosince 1993, nejvýrazněji nadále zdražují potraviny a energie.

Před rokem v červnu byla meziroční inflace nižší než tři procenta, od té doby roste. PV posledních měsících patří k nejvyšším v Evropské unii, výrazněji než v Česku spotřebitelské ceny meziročně rostou jen v pobaltských zemích.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) inflace v Česku ještě několik měsíců poroste. Novinářům ministr řekl, že pracovní tým poradní Národní ekonomické rady vlády (NERV) dnes probíral další úpravy sociálního systému a valorizaci penzí k začátku příštího roku. K žádné úpravě kritérií tým nedospěl, své závěry předloží dalším ekonomům v poradním sboru kabinetu a vládě.

V souvislosti s výrokem ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) o brzkém poklesu cen potravin Jurečka uvedl, že na burzách ceny některých komodit klesají, například pšenice. Mohlo by se to podle něj projevit zastavením růstu cen, „někde by mohlo dojít i k poklesu“.

Meziroční inflace, která byla v červnu nejrychlejší od roku 1993, se v příštích měsících kvůli vývoji cen energií podle analytiků zřejmě ještě zvýší. Jurečka uvedl, že vláda připravila opatření cílící ke zranitelným skupinám, vyjmenoval automatickou valorizaci penzí, zvyšování životního a existenčního minima či kroky k podpoře rodin.

Jednotná evropská měna euro se poprvé od prosince 2002 propadla pod paritu s americkým dolarem a krátce před 15:00 SELČ se prodávala zhruba za 0,9998 USD, než se vrátila zpět nad paritu. K poklesu kurzu eura podle analytiků přispívají obavy z recese v eurozóně a také předpoklad, že americká centrální banka (Fed) bude pokračovat ve zvyšování základních úrokových sazeb.

Zdroje: