Hrdinové umírající na rakovinu: Mnoha hasičům z 11. září diagnostikována rakovina krve

- Aktuality autor: red

Newyorský požární sbor se chystá zveřejnit zprávu, v níž se tvrdí, že hasiči, kteří zasahovali po teroristickém útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku v září 2001, trpí ve zvýšené míře rakovinou.

Tato informace je v rozporu s nedávnou analýzou federálních úřadů, v níž se tato souvislost neuvádí. Upozorňuje na to dnes list New York Post.

Rakovina krve

V dokumentu, který bude počátkem září zveřejněn v odborném časopise The Lancet medical journal, se uvádí, že u hasičů, kteří pracovali po 11. září na místě zřícených dvojčat, se objevil zvýšený výskyt rakoviny krve.

"Před 11. zářím byl výskyt rakoviny u hasičů výrazně nižší než u běžné populace, ale po tomto datu se tento poměr vyrovnal," uvedl jeden zdroj obeznámený se zprávou. Podle něho hlavní lékař newyorského požárního sboru David Prezant studoval lékařské záznamy 11.000 hasičů po 11. září a srovnával je s jejich záznamy před teroristickými útoky.

Státní dokument tvrdí opak

Očekává se, že zpráva hasičů bude v rozporu se závěry oficiálního státního dokumentu vydaného v červenci, v němž se uvádí, že není dost důkazů k tomu, aby se dala vyvozovat souvislost mezi toxickými látkami na Ground Zero a zvýšeným výskytem rakoviny mezi prvními zasahujícími na místě ruin obchodního centra.

"Vůbec mě to neudivuje," řekl šestačtyřicetiletý hasič John Walcott, u něhož byla v roce 2003 diagnostikována akutní myeloidní leukemie. "V ordinaci mého lékaře jsem se v posledních osmi letech setkal s více lidmi, kteří pracovali na Ground Zero a mají stejný typ rakoviny," řekl Walcott. "Nepotřebuji k tomu studii, abych věděl, že toto číslo bude astronomické."

Tagy: terorismus hasiči utoky rakovina

Zdroje: ČTK