Hrad oznámil, že Klaus zítra jmenuje všechny nové ministry

- Aktuality autor: Jakub Konečný

AKTUALIZOVÁNO. Premiér Petr Nečas (ODS) navrhl na ministryni obrany vicepremiérku Karolínu Peake (LIDEM), na ministra dopravy Zbyňka Stanjuru (ODS) a na ministra bez portfeje a šéfa legislativní rady vlády nestraníka Petra Mlsnu. Řekl to dnes novinářům. Prezident Václav Klaus je do funkcí jmenuje ve středu odpoledne, oznámil Pražský hrad. 

Václav Klaus.

Václav Klaus.,zdroj: Mediafax

Nečas přesun vicepremiérky Peake do čela resortu obrany hájil poukazem na další ženy ve stejných funkcích v zemích Severoatlantické aliance. "Doporučuji všem kritikům, aby si přečetli životopis tří dalších ministryň obrany z evropských členů NATO," poznamenal Nečas. Zmínil se o devětatřicetileté Jeanine Hennisové-Plasschaertové z Nizozemska. Ministryně obrany jsou také v Litvě a Norsku. 

Premiér prý nepochybuje o tom, že Peake manažerskou funkci ministra zvládne. Argumentoval také tím, že předchozí ministr Alexandr Vondra (ODS) připravil důležité koncepční věci a resort "posadil na koleje". 

Klaus se přidal k většině nesouhlasící s Peake

Prezident Klaus přitom minulý týden vyjádřil pochybnosti o tom, zda vojáci "dívenku" Peake jako ministryni přijmou. Nestane se podle něj přes noc odbornicí na obranu. 

Nečas s Klausem souhlasí v tom, že přes noc se nikdo odborníkem nestane. Připomněl ale, že Peake je od svého jmenování vicepremiérkou členkou Bezpečnostní rady státu a jejího orgánu, Výboru pro zpravodajskou činnost. Od loňského dubna se jí tak do rukou dostávají veškeré důležité dokumenty související s obranou státu, poznamenal premiér. 

Nečas přitom nevyloučil, že nyní oznámené slučování úřadů nemusí být poslední. Připomněl, že ODS navrhla zrušení až čtyř ministerstev. Jejich konečný počet prý bude otázkou dalších koaličních jednání. Premiér dnes oznámil, že novou koaliční smlouvu ODS, TOP 09 a LIDEM podepíšou z časových důvodů až v lednu. Původně to chtěli stihnout do konce roku, změny připravuje pracovní skupina složená ze zástupců tří stran.

Nečas označil Stanjuru za kvalitního člověka

Stanjuru, který nyní vede poslanecký klub ODS, Nečas označil za velmi kvalitního politika, člověka ze špičky strany. Připomněl jeho "silné manažerské schopnosti" a Stanjurovo působení v pozici primátora či zástupce primátora v Ostravě. "Jeho cílem bude připravit transformaci ministerstva dopravy v podobě fúze s ministerstvem průmyslu do nově zřizovaného ministerstva hospodářství. Tento krok bude rozplánován na 18 měsíců," řekl Nečas. Slučování se prý bude dít za aktivní účasti premiéra, který bude "řídícím a stmelovacím článkem komplikovaného procesu". Oba úřady se tak fakticky sloučí až na úplném konci současného volebního období. 

Ministr dopravy bude podle Nečase po celou dobu plnohodnotným členem vlády. Jeho úkolem bude transformovat ministerstvo dopravy do podoby, která bude kompatibilní s organizací ministerstva průmyslu a obchodu, aby mohlo "jako modul" přejít do jeho struktur, vysvětlil Nečas. Svůj vliv na proces bude mít také ministr průmyslu Martin Kuba (ODS). 

Novým členem vlády bude dosavadní náměstek Peake a nestraník Petr Mlsna. Premiér jej dnes označil za velmi zkušeného legislativce. "Je to příchod stoprocentního odborníka do vlády," poznamenal Nečas.

Tagy: ministerstvo dopravy Ministerstvo obrany vládní rošáda

Zdroje: ČTK