Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -7°C Skoro jasno

Hra o miliardy z Mostecké uhelné: soud zamítl žádost o vrácení zabavených peněz i argument o promlčení

Hra o miliardy z Mostecké uhelné: soud zamítl žádost o vrácení zabavených peněz i argument o promlčení
Severočeské doly, ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

EXKLUZIVNĚ. O odblokování peněz zabavených při vyšetřování privatizace Mostecké uhelné společnosti žádala dědička po zemřelém miliardáři Luboši Měkotovi. Její stížnost ale zamítl městský soud a následně i vrchní soud. V lednu tak může začít hlavní líčení v celé kauze, píše Eliška Hradilková Bártová na webu Hlídací pes. 

Jde o jednu z největších kauz polistopadové éry, ve které byl podle žalobců český stát při privatizaci důlní společnosti MUS připraven o miliardy korun.

To byl také důvod, proč policie přistoupila jak k zajištění nemovitostí, tak i k obstavení peněz na několika bankovních účtech a k zajištění některých pohledávek. Tyto vytipované prostředky detektivové považují za výnos z trestné činnosti.

Jediná dědička po Měkotovi 

Většina zabaveného majetku patřila miliardáři Luboši Měkotovi, který ale náhle zemřel v roce 2013. Letos na podzim podle zjištění HlídacíPes.org požádala Měkotova sestra – coby jediná dědička – o vrácení zajištěných peněz. Respektive podala k soudu stížnost proti jejich zajištění.

Jak vyplývá z informací redakce, Městský soud v Praze na počátku září tuto stížnost zamítl. V neveřejném jednání pak stejně rozhodl také Vrchní soud v Praze.

"Můžu jen potvrdit, že jsme stížnost projednávali, ale nemohu sdělit, s jakým výsledkem, protože rozhodnutí nebylo dosud doručeno dotčeným osobám," uvedla pouze mluvčí městského soudu Markéta Puci.

V rámci vypořádání stížnosti vyřkl ale soud ještě jednu důležitou informaci, která může predikovat další vývoj v celé kauze.

Soud se totiž musel vypořádat s argumentem, že je již případ MUS promlčený. Vzhledem k tomu, že oba soudy stížnosti nevyhověly, lze předpokládat, že ani v hlavním líčení nebudou moci obžalovaní argument o promlčení úspěšně použít.

Proces s obžalovanými v případu, jehož spis čítá více než 25 tisíc stran, by měl podle informací HlídacíPes.org začít v druhé polovině ledna 2018.

Využitá švýcarská prodleva

V kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti bylo letos na jaře po pěti letech stíhání obžalováno v Česku celkem šest lidí: bývalí manažeři Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus z podvodu a ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Všem hrozí až deset let vězení.

Mezi obžalovanými je také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora, který byl zodpovědný za přípravu podkladů pro vládu o prodeji akcií MUS. Tomu hrozí osm let vězení za přijímání úplatku.

Původně bylo v kauze obžalováno osm lidí. Jenže miliardář a spolumajitel dolu Luboš Měkota je již po smrti a další z obviněných Pavel Musela je po vážném zranění (již z roku 2008) zbaven svéprávnosti; na svou podnikatelskou minulost si nepamatuje.

Ačkoliv bývalí manažeři byli v téže věci podvodného ovládnutí MUS odsouzeni už v roce 2013 soudem ve Švýcarsku, mohou být podle českých žalobců stíháni za stejný čin znovu i v Česku.

"Sice existuje právní předpis, že člověk nesmí být souzen dvakrát za totéž," říká žalobce Petr Šereda. "Nicméně toto platí až ve fázi, kdy je člověk za daný čin odsouzen pravomocně," upřesňuje.

Čeští žalobci tak využili dlouhé prodlevy, kdy švýcarský soud dosud nerozhodl o odvolání, a verdikt nad bývalými manažery tak stále není pravomocný.

Eliška Hradilková Bártová pro Ústav nezávislé žurnalistiky 

Zdroje: