Hollande na schůzce s čínským prezidentem připomněl význam dodržování lidských práv

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Francouzský prezident François Hollande při setkání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem ve středu večer v Paříži zdůraznil, že Francie klade velký význam na dodržování lidských práv. Vyjádřil se ale podle místních médií jen obecně, nezmínil se o situaci v komunistické Číně, která čelí zahraniční kritice kromě jiného kvůli politickým vězňům, útisku menšin a cenzuře. 

Francois Hollande

Francois Hollande,zdroj: Profimedia.cz

"Podporujeme tvorbu, vyjadřování a rovnoprávnost prostřednictvím svobodného pohybu osob a myšlenek. To je základem lidských práv, na kterých Francii velmi záleží," prohlásil podle agentury AFP Hollande při přípitku na státní večeři na počest čínského hosta. Současně ale řekl, že Francie vnímá Čínu jako přátelskou zemi. Zvlášť ocenil, že Peking v mezinárodních vztazích upřednostňuje dialog před konfrontací. 

Si Ťin-pching si vybral Francii za svou první destinaci v Evropě od svého loňského nástupu do funkce. Hollande byl zase loni prvním západním představitelem, který ho navštívil v Pekingu. Obě země si letos připomínají 50. výročí uznání komunistické Číny tehdejším francouzským prezidentem Charlesem de Gaullem. 

Hlavní náplní třídenní návštěvy nejvyššího čínského představitele v zemi galského kohouta je posílit ekonomickou a obchodní spolupráci obou zemí. Na okraj jednání se postupně podepisuje 50 bilaterálních obchodních a dalších smluv. 

Si Ťin-pching zahájil návštěvu Francie v úterý v Lyonu, kde studují stovky Číňanů, jejichž počet by se na základě dohody obou zemí měl výrazně zvýšit. Dnešní závěrečný den jedná Si dopoledne s premiérem Jeanem-Markem Ayraultem, kolem 16:00 vystoupí s krátkým projevem po boku Hollandea a večer před další velkolepou hostinou zhlédne operní představení ve Versailles. Návštěvu provázejí mimořádná bezpečnostní opatření, která mají zabránit i případným protičínským akcím místních ochránců lidských práv a čínských disidentů. 

Čínský prezident bude v pátek jednat v Berlíně a poté v Bruselu.

Tagy: Francie Čína státní návštěva

Zdroje: ČTK