Hodně policistů má kvůli vládním škrtům finanční problémy, hrozí korupce

- Aktuality autor: Jan Janula

Řada policistů se kvůli vládním škrtům dostala do finanční tísně. Někteří mají exekuce na plat, mnozí z nich už dokonce vyhlásili osobní bankrot. Nejvážnější situace je podle České televize (ČT), která dnes na případ upozornila, na východě Čech a na jižní Moravě.

Vedení policie tyto policisty pečlivě sleduje, protože se v této situaci obává jejich možného korupčního jednání.  ČT přinesla výpověď muže, který slouží u policie přes 20 let.

Zločinecké prostředí láká

Také on přišel kvůli škrtům o nemalé peníze - bezmála 7000 korun. Někteří jeho kolegové jsou na tom ale prý ještě hůř. "Vím o třech lidech, kteří si dali k soudu žádost o osobní bankrot, aby nepřišli o byt," řekl anonymně ČT.

Policejní prezidium se obává, že kvůli nedostatku peněz mohou tito lidé začít spolupracovat se zločineckým prostředím nebo brát úplatky. Jejich velitelé je proto musí víc kontrolovat.

To potvrdil i zmíněný policista z východních Čech: "Jsou povinni sledovat, kdo jakou má hypotéku, jestli na to se svým platem má, jestli se nestává nebezpečným, což je deklasující a demoralizující," řekl muž televizi.

Je to normální !?

Podle policejního prezident Petra Lessyho je však tento postup normální. "Je potřeba, aby policista věděl, že je pod jakýmsi drobnohledem, aby nedošlo k jeho pozdějšímu možnému korupčnímu jednání," řekl ČT šéf policie.

Policie nemá skoro žádné možnosti jak policistům s finančními problémy pomoct. Nemůže jim dát navíc žádné peníze. Podle předsedy Nezávislého odborového svazu Policie ČR Petra Štěpánka na to jednak nejsou peníze, jedna by to nebylo ani systémové, uvedla Česká televize.

Tagy: policie Vláda korupce

Zdroje: ČTK