Hamas odmítl prodloužení příměří a obnovil raketové útoky

- Aktuality autor: Petr Kubec

Hnutí Hamas v neděli ráno obnovilo raketové útoky na izraelskou armádu. Izrael v sobotu nabídl radikálům prodloužit dosavadní příměří až do nedělní půlnoci, ti však odmítli. Pro Hamas není totiž přijatelné žádné příměří, které nezaručuje ukončení blokády Pásma.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Getty Images

Armáda při operaci, která trvá 20 dní, přišla o 43 vojáků. V Izraeli zemřeli v minulých dnech také tři civilisté, na palestinské straně je přes tisíc mrtvých a rozsáhlé materiální škody.

O dalším postupu operace bude dnes znovu jednat izraelský bezpečnostní kabinet. Někteří z jeho členů hlasovali v sobotu proti prodloužení příměří.

Vysoký představitel amerického ministerstva obrany ke konfliktu řekl agentuře Reuters, že zničení Hamasu není řešení, protože ho může nahradit ještě nebezpečnější skupina. Odstupující šéf zpravodajské služby ministerstva obrany generálporučík Michael Flynn konstatoval, že se Hamas zdokonalil ve stavbě tunelů, kvůli nimž má izraelská armáda tak velké ztráty. Izrael chce nynější operaci ukončit, až budou tunely zničeny a zredukována raketová výzbroj Hamasu.

"Jestliže bude Hamas zničen, bude tam nakonec něco mnohem horšího. Celá oblast skončí s něčím mnohem horším. S větší hrozbou, která se začlení do tamního systému podobně jako ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě)," řekl Flynn s poukazem na sunnitské radikály, kteří ovládají části severní Sýrie a Iráku. Hovořil na bezpečnostní konferenci v Coloradu a situaci na Blízkém východě hodnotil skepticky. "Zavládne na Blízkém východě mír? Já se toho nedožiji," řekl pětapadesátiletý generál.

Tagy: USA oběti diplomacie Izrael Palestina nepokoje boje Spojené státy americké Hnutí Hamas porušení příměří palestinsko-izraelský konflikt pásmo Gazy

Zdroje: ČTK