Hájek se rozjíždí: Pane kníže, za Havla by Vás popravili

- Aktuality autor: red

Vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek se bude právně bránit proti urážce ze strany ministra zahraničí Karla Schwarzenberga z TOP 09. Ten ho totiž nazval „poskokem“. Ministr reagoval, že když byl nazýván podržtaškou prezidenta Havla, byl na to hrdý. K věci se vyjádřil i šéf poslaneckého klubu Petr Gazdík. Hájek replikoval tvrdě ještě na obě prohlášení.

V rozhovoru pro časopis Týden z 22. srpna předseda TOP 09 a první místopředseda vlády Karel Schwarzenberg na otázku „Čím vás tady (míněno v lázních Korutanech) zaměstnává prezident Václav Klaus?" odpověděl: „Svou starostlivostí o pražské pochody. ... Jeho poskok Hájek to za něj řekl. Prezident má na tohle své lidi."

Hájek se proti tomu ohradil. „Hlavu státu a její nejbližší okolí beztrestně urážet nesmí ani člen vlády. Prezident republiky nezaměstnává žádné poskoky, jak by si pan Schwarzenberg mohl vzpomenout ze svého působení na Pražském hradě. Osobně bych na takovou urážku nereagoval, protože jde v případě pana Schwarzenberga o běžnou praxi. Je to však současně hrubá urážka instituce prezidenta republiky. Chci proto oznámit, že se proti těmto neslušným způsobům hodlám bránit právními prostředky. Jinak hrozí, že lidé jako pan Schwarzenberg ze svých častých hrubostí učiní společenskou normu," uvedl pro ParlamentníListy.cz Petr Hájek.

Pazdeří v zadnici, pedofil a podržtaška

Zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Hájek tak patrně naraží na to, že Schwarzenberg uvedl o Ladislavu Bátorovi, že se hodí na ministerstvo školství „jako pazdeří k jisté části těla".

Později ještě ministr zahraničí dodal, že ustavit Bátoru jako šéfa personálního oddělení MŠMT je, jako ustanovit známého pedofila ředitelem dívčí školy.

ParlamentnímListům.cz se podařilo získat reakci prvního vicepremiéra Karla Schwarzenberga. "Když mne svého času označili jako podržtašku presidenta Havla, tak jsem to považoval za čest," uvedl pro ParlamentníListy.cz ministr Schwarzenberg. Narážel na to, že byl kancléřem prezidenta Václava Havla. "Bylo mi ctí sloužit u prezidenta republiky Václava Havla v jakémkoli postavení a označení mi bylo lhostejné. Je-li tomu dnes na Hradě jinčí, je mi to líto," dodal ještě šéf diplomacie.

Na Hájka reagoval i šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. „Doufám, že se pan Hájek bude stejně principiálně bránit slovům Víta Bárty, který hrubě urazil pana prezidenta, když tvrdil, že je jeho loutka, což hlavu státu muselo nesporně urazit víc, než slova Karla Schwarzenberga, které použil vůči jeho vicekancléři," řekl Právu Gazdík.

Celý článek na ParlamentniListy.cz

Tagy: hájek havel

Zdroje: ČTK