Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

George W. Bush kdeco zkomolí, přitom jako řečník vydělává miliony

George W. Bush kdeco zkomolí, přitom jako řečník vydělává miliony
S Bushem je větší sranda, než to na první pohled vypadá | zdroj: Profimedia

George W. Bush je neobratný řečník a jako americký prezident kromě válečných tažení v Afghánistánu a Iráku proslul zejména svými přebrepty. Po odchodu z Bílého domu si však z řečnění udělal výnosnou živnost a bere královské honoráře za přednášky.

Američtí prezidenti mají slušnou penzi, přes 200 tisíc dolarů ročně. Vydělávají si však mnohonásobně vyšší částky za přednášky. George W. Bush není výjimkou.

Republikán, který Americe vládl mezi dvěma demokraty Billem Clintonem a Barackem Obamou, měl od ledna 2009, kdy se vystěhoval z Bílého domu, dvě stovky přednášek. Jeho honoráře se obvykle pohybují v rozmezí od 100 tisíc do 175 tisíc dolarů (2,4 až 4,3 milionu korun).

To znamená, že George W. si řečněním přivydělal k penzi desítky milionů dolarů (stovky milionů korun).

Zábava s bušismy

Starší bratr Jeba Bushe, chystajícího se kandidovat na prezidenta, přitom mluví toporně, dělá mu problém sestavit kloudnou větu a z pusy mu padá jeden přebrept za druhým.

Jistě, každý politik se čas od času přeřekne, něco zkomolí. Množství "mouder", která Bush navršil během svého prezidentství a kterými bavil Ameriku, je však v porovnání s jinými americkými prezidenty nebývalé. Říká se jim bušismy a vyšly v několika sbornících - knižně i na internetu.

Když se za vlády George W. sešli v baru dva demokraté, neptali se: Znáš tenhle vtip? Místo toho říkali: Znáš tenhle bušismus?

Bušismů bylo tolik a byly tak časté, že odborníci různých profesí vedli učené debaty o tom, co je jejich příčinou – zda chatrná gramatika, neznalost zeměpisu, dyslexie nebo snad začínající stařecká demence.

Patrně nejznámější internetovou verzi bušismů "The Complete Bushisms" do roku 2009 sestavoval Jacob Weisberg. Obsahuje třeba tuto "perlu" z Bushova projevu na konferenci průmyslníků: "Velká část amerického dovozu pochází z ciziny."

Weisber zaznamenal výrok, kterým se Bush před odchodem z Bílého domu pochválil: "Dělal jsem dobrá rozhodnutí v minulosti. Dělal jsem dobrá rozhodnutí i v budoucnosti." A ve sborníku je rovněž bušismus, kterým prezident rozsvítil svou poslední tiskovou konferenci ve funkci šéfa státu: "Tam venku je nepřítel, který chce na Ameriku a na Američany zase zaútočit. Prostě je tam, to je realita. A já mu přeju hodně štěstí."

(Mimochodem, dá si v Česku někdo práci s tím, aby složil slovník babišismů?)

Bere bowling i trucky

Ke komu teď Texasan Bush promlouvá? K tomu, kdo ho chce poslouchat a zaplatí. Například ke členům Americké bowlingové asociace. Na jejich nedávném zasedání v Orlandu je George W. obohatil myšlenkou: „Bowling je zábavný.“

Internetový portál Politico.com píše, že bývalý prezident mimo jiné přednášel na konferencích Národního sdružení obchodníků se smíšeným zbožím, Americké asociace pro domácí péči a hospice, Národní asociace lékáren, republikánského Židovského kongresu a na zasedání obchodní komory ve Wichitě. Měl také motivační přednášky pro manažery firem a řečnil dokonce na výstavě kamionů.

Nejštědřejší byla k Bushovi Židovská koalice. Za přednášku letos v březnu v Las Vegas mu vyplatila čtvrt milionu dolarů.

Gleaves Whitney, ředitel centra pro prezidentské studie na Státní univerzitě Grand Valley, pro přednáškový byznys bývalých amerických prezidentů zavedl termín "komodifikace prezidentství" (přeměna toho, co běžně není zbožím - komoditou, v tomto případě prezidentství - na zboží).

Další prezident - zlatokop

Vše zahájil na konci 70. let minulého století Gerald Ford, který po odchodu z prezidentského úřadu bral za přednášky tehdy nevídané honoráře – až 40 tisíc dolarů. Od té doby platí, že pro americké prezidenty na penzi jsou přednášky zlatým dolem.

Na přednášková turné vyráží také Bill Clinton - na rozdíl od svého nástupce v  Bílém domě brilantní vypravěč. Za čtrnáct let si k prezidentské penzi přilepšil více než 100 milionů dolarů.

Průměrný Clintonův honorář je 195 tisíc dolarů. V minulých letech ho však přeskočila manželka Hillary, která se chystá převzít Bílý dům od Baracka Obamy. Říká si o honoráře od čtvrt milionu do 300 tisíc dolarů.

Bush je ve srovnání s Clintonovými nižší cenová skupina. S ohledem na to, že jeho prezidentství skončilo ekonomickým propadem a že není kdovíjaký myslitel, však může být vysoká poptávka po jeho proslovech překvapivá.

Proč je George W. jako řečník žádanou komoditou?  Vysvětlení je nasnadě: pro posluchače není náročný, mluví jednoduše a přímočaře, nic nepředstírá, je věrohodný.

Proto ho ostatně Američané dvakrát zvolili prezidentem. Dali mu přednost před intelektuálně zdatnějšími a výřečnějšími, ale komplikovanějšími demokraty Alem Gorem a Johnem Kerrym. Nevadilo jim, že se nedá spoutat gramatikou.

Georgi W. Bushovi každopádně slouží ke cti, že si ze svého hendikepu dokáže dělat legraci. "Nemyslím, že je zdravé brát se příliš vážně," pravil v jednom z rozhovorů. Nakoupil knihy bušismů a přátelům je podepisuje.

Nakonec tedy přidávám bušismus o knihách: "Dobrou vlastností knížek je, že v nich jsou obrázky."

zdroj: YouTube

Zdroje:
Vlastní