Funkce ve VZP mohou být doživotní, navrhuje koalice. Kvůli Štastnému?

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Politici a úředníci ministerstev by v budoucnu mohli získat možnost se bez časového omezení ucházet o funkce v orgánech zdravotních pojišťoven. Mohli by v nich zasedat na neomezený počet funkčních období.

Server Aktuálně.cz v neděli uvedl, že ve sněmovně má být schválena úprava zákona, díky níž by mohli v orgánech zasedat po neomezený počet funkčních období. V současnosti je mandát omezen maximálně na dva čtyřleté cykly. 

Změnu předložil Šťastný. Chce zřejmě v oprgánech VZP zůstat

Se změnou počítá takzvaná malá zdravotní reforma ministra Leoše Hegera (TOP 09). Ve zdravotním výboru sněmovny ji předložil Boris Šťastný z ODS, tedy politik, jehož se změna právě týká, protože už druhé volební období zasedá ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ve zdravotním výboru zmíněná úprava prošla předminulý týden díky poslancům ODS a TOP 09, píše server. 

"Musím se učit a získávat zkušenosti"

Na tom, že prosazuje návrh, který pro něj osobně může být výhodný, nevidí poslanec Šťastný nic špatného. "Když někdo do správní rady přijde, musí se učit, získat zkušenosti a to nějakou dobu trvá. Navíc odborníků, kteří jsou pro takovou práci vhodní, je poměrně málo," zdůvodňuje Šťastný úpravu zákona. Pozměňovací návrh navíc prý nepřipravil on, ale zástupci pojišťoven. 

Heger ve svém návrhu zákona o zdravotních pojišťovnách ale počítá s tím, že správní rada VZP bude mít maximálně 15 členů. Všichni by museli za své činy nést nově odpovědnost, ručit svým majetkem a mohli by být i trestně stíháni. 

Heger podle serveru chce, aby se správní rada zeštíhlila především o poslance a blízké různých politických stran. Nově by třetinu členů jmenoval stát, třetinu zaměstnavatelé a třetinu odbory.

Tagy: poslanci VZP návrh orgány Šťastný

Zdroje: ČTK