Dnes je úterý 25. června 2024., Svátek má Ivan
Počasí dnes 26°C Polojasno

Francouzský řetězec Carrefour kvůli inflaci zmrazí ceny stovky výrobků

Francouzský řetězec Carrefour kvůli inflaci zmrazí ceny stovky výrobků
Carrefour kvůli inflaci zmrazí ceny stovky výrobků | zdroj: Profimedia

Francouzský maloobchodní řetězec Carrefour zmrazí ceny stovky nabízených výrobků, včetně potravin, zdravotnických potřeb i oblečení. Chce tak svým zákazníkům pomoct s vysokou inflací. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení.

Největší maloobchodním řetězec ve Francii svým rozhodnutím následuje ostatní velké firmy, které také podnikají kroky, aby podpořily kupní sílu spotřebitelů. Reagují tak na tlak francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a zároveň se snaží předejít mimořádnému zdanění, po kterém v zemi volají levicoví zákonodárci. Carrefour zmrazí ceny stovky výrobků do 30 listopadu.

V červenci oznámila škrty v cenách francouzská energetická společnost TotalEnergies a přepravní gigant CMA CGM. Total oznámil, že sníží ceny u svých čerpacích stanic napříč Francií od 1. září do konce roku. CMA CGM stlačí poplatek za přepravu zboží kontejnery z Asie do Francie o 750 eur (asi 18 480 Kč), což představuje slevu o zhruba čtvrtinu.

Míra inflace ve Francii vystoupila v červenci na rekordních 6,8 procenta. Ceny rostou na celém světě v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, která zdražila energie. Český statistický úřad udává pro červenec meziroční růst spotřebitelských cen v České republice o 17,5 procenta.

Zdroje: