Francii mohou přijít 'ruské' Mistraly až na pět miliard eur

- Aktuality autor: pal

Stopnutý prodej dvou výsadkových lodí Mistral Rusku se může Francii dost prodražit. Hovoří se o 2 až 5 miliardách eur, které by museli zaplatit francouzští daňoví poplatníci. Obchod zablokoval loni v listopadu francouzský prezident Francois Hollande, kvůli roli Ruska v ukrajinské a krymské krizi. 

Prodej letadlových lodí Mistral zablokoval prezident Hollande, teď za to zaplatí obyčejní Francouzi

Prodej letadlových lodí Mistral zablokoval prezident Hollande, teď za to zaplatí obyčejní Francouzi,zdroj: Profimedia.cz

"Prodej francouzských Mistralů je kvůli ukrajinské krizi zablokovaný, a francouzští daňoví poplatníci by proto mohli být nuceni sáhnout hluboko do kapes. Místo očekávaného přínosu 1,2 miliardy eur rejdařské společnosti DCNS a jejím subdodavatelům by zrušení prodeje Mistralu mohlo Francii stát dvě až pět miliard eur za nesplnění kontraktu," napsal Le Point. 

Podle informovaných zdrojů časopisu se Hollande snaží ztráty snížit a Rusům jen vrátit již zaplacených téměř 890 milionů eur. Problém ale je, že 16. května uplyne takzvaná vis major prodloužená lhůta, která umožňuje odklad plnění kvůli důvodům, jež nebylo možné předpokládat. Po uplynutí této lhůty má Moskva plné právo požadovat kompenzace za nesplnění kontraktu. 

Do ztrát by bylo nutné započítat mimo jiné i případnou demontáž plavidel, pokud by se je Francii nepodařilo prodat někomu jinému. Tato demontáž by podle nejmenovaného činitele ministerstva obrany stála 15 až 20 milionů eur. 

Tagy: Francie Rusko Mistral zahraniční

Zdroje: ČTK