Francie po Hollandově návštěvě bombardovala cíle islamistů v Mali

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Francouzské jednotky dnes podnikly rozsáhlé nálety na oblast nedaleko Kidalu na severu Mali. Toto město je poslední baštou ozbrojených islámských extremistů, které francouzská ofenziva vytlačila v uplynulých týdnech z valné většiny severomaliského území. Nálety pokračovaly den poté, co Mali navštívil francouzský prezident François Hollande.

Vojenský mluvčí agentuře AFP potvrdil, že 30 letounů bombardovalo v noci na dnešek výcviková a zásobovací střediska vedená islamisty v oblasti Tessalit severně od Kidalu. V tomto městě ve středu francouzští vojáci obsadili letiště a pokračují v jeho zabezpečování. 

Obyvatelé Kidalu uvedli, že v sobotu poprvé viděli ve městě hlídkovat francouzské a kanadské vojáky, zatímco oficiální představitelé země vítali Hollandea a vyjadřovali mu poděkování za úspěšnou intervenci proti islamistům. Ti okupovali sever Mali téměř deset měsíců. 

Islamistické skupiny ovládly sever Mali po neúspěšném vojenském puči loni na jaře a požadovaly pro tuto část Mali nezávislost. Francie zahájila operaci proti nim na žádost maliské vlády před třemi týdny spolu s maliskými vojáky. Navzdory úspěchu této operace se ale mnozí obávají, co se stane, jakmile Francouzi opět odejdou. Navíc radikálové zřejmě nebyli poraženi, ale pouze se stáhli do obtížně přístupných horských a pouštních oblastí. 

Podle údajů OSN od zahájení francouzské intervence v Mali 11. ledna se uchýlilo do sousedních zemí, zejména Mauritánie a Burkiny Faso, téměř 18.000 Malijců. Od loňského vypuknutí krize v této zemi uprchlo do sousedních zemí téměř 150.000 Malijců a téměř čtvrt milionu lidí jsou uprchlíky ve vlastní zemi.

Tagy: Francie mali bombardování

Zdroje: ČTK