Francie navrhla jako velvyslance ve Vatikánu gaye. Čeká se odmítnutí

- Aktuality autor: roj

Francouzský kandidát na funkci velvyslance ve Vatikánu Laurent Stéfanini už několik měsíců čeká na verdikt, zda bude moci funkci v katolickém státě vykonávat. Přestože Vatikán zpoždění nijak nekomentoval, předpokládá se zamítavé stanovisko kvůli jeho homosexuální orientaci.

Kandidát na francouzského velvyslance ve Vatikánu Laurent Stéfanini

Kandidát na francouzského velvyslance ve Vatikánu Laurent Stéfanini, zdroj: Profimedia.cz

Francie Stéfaniniho nominovala už lednu a od té doby se Vatikán nevyslovil, což podle britského deníku The Guardian zpravidla svědčí o chystaném odmítnutí. Podle listu Vatican Insider si kandidáta na velvyslance v únoru pozval pařížský arcibiskup Luigi Ventura. Neformálně ho požádal o to, aby odstoupil a své kandidatury na velvyslance ve Vatikánu se kvůli své homosexualitě vzdal.

Způsob, jakým o to byl požádán – tedy na soukromé a neformální schůzce, dokazuje podle zdroje Vatican Insideru, jak moc je situace pro Vatikán delikátní. Odmítnutí velvyslance kvůli tomu, že je gay, by totiž mohlo ublížit obrazu papeže Františka, který se k právům homosexuálů staví vstřícněji než jeho předchůdci.

Zkušený diplomat a současný šéf protokolu francouzské vlády Stéfanini však arcibiskupovi na žádost odpověděl, že není na něm, aby se nominace vzdal, musela by o tom rozhodnout francouzská vláda.

Ve většině případů jsou kandidáti na funkci velvyslance s Vatikánem před oficiální nominací předem diskutováni. Zda k tomu došlo i v případě Stéfaniniho, není jasné.

Tagy: Francie homosexualita Vatikán spor o velvyslance francouzská politika

Zdroje: The Guardian