Fischer na summitu V4 vyzval ke snížení energetické závislosti

- Aktuality autor: red

Závislost evropských států na jednom dodavateli plynu a ropy je třeba snížit. Řekl to předseda české vlády Jan Fischer před začátkem summitu premiérů zemí takzvané visegrádské čtyřky (V4) v Budapešti.

"Diverzifikace zdrojů je pro energetickou bezpečnost klíčová," řekl ČTK Fischer. Diverzifikace energetických zdrojů byla hlavním tématem dnešního summitu.
Summitu se kromě premiérů Maďarska, České republiky, Polska a Slovenska zúčastnili zástupci Bulharska, Chorvatska, Srbska či Rumunska. Společně chtějí dosáhnout dlouhodobé spolupráce v energetické oblasti, která přispěje k energetické bezpečnosti regionu.


Maďarský premiér Gordon Bajnai na summitu navrhl takzvaný trojúhelník energetické bezpečnosti pro region. "Myslíme si, že Evropa by měla mít silnější plánování a kooperaci v energetické politice," řekl novinářům. Trojúhelník by podle něho vedl od terminálu zkapalněného plynu v Polsku přes terminál na zkapalněný plyn na chorvatském ostrově Krk až po ropovod Nabucco. Tuto infrastrukturu by pomocí sítě propojených plynovodů měly možnost využít především země středoevropského a východoevropského regionu.


Fischer upozornil na shodu všech zúčastněných stran. "Důležité je, že z jednání vysíláme signál Evropské unii, že náš region je připraven uskutečnit projekty a najít cesty jak je financovat," řekl novinářům český premiér. Zástupci Evropské komise prý vyjádřili ochotu se navrhovanými projekty zabývat.
Jedním z hlavních bodů jednání byla plánovaná stavba ropovodu Nabucco, který má přivést plyn do Evropy z oblasti Kaspického moře přes Turecko a snížit tak závislost evropských zemí na dodávkách z Ruska. Šéf Mezinárodní energetické agentury (IEA) Nobuo Tanaka dnes označil Nabucco za účinnější způsob dodávek plynu do Evropy než nabízí jeho hlavní konkurent South Stream. Ten má vést ruský plyn do Evropy přes Bulharsko, Řecko, Srbsko a Maďarsko.
"Jsem přesvědčen, že takové projekty najdou odezvu a výrazně posílí energetickou bezpečnost v Evropě," uvedl Fischer.


Podle maďarského premiéra je důležité, aby země, které se zúčastnily dnešního summitu, vylepšily své možnosti skladování plynu a vzájemně propojily svou energetickou infrastrukturu. Chtějí tím předejít situacím, jako byla loňská plynová krize, kdy se kvůli rusko-ukrajinskému sporu o dodávkách plynu ocitla řada zemí ve střední a východní Evropě bez této suroviny. Loni podepsaly dohodu o propojení svých plynovodů například Chorvatsko s Maďarskem.


"Je to pevná spolupráce, která má zajistit, aby méně lidé v budoucnu trávilo mrazivé noci kvůli energetické krizi v regionu," vyjádřil se k dnešnímu summitu Bajnai na tiskové konferenci.
Fischer se před summitem setkal také s vyslancem USA pro energetiku Eurasie Richardem Morningstarem, s nímž jednal mimo jiné o rozvoji jaderné energetiky v Česku. V dubnu se v Česku na toto téma uskuteční schůzka zvláštních expertů, uvedl premiér. Morningstara informoval o průběhu tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, o který se uchází také americká firma Westinghouse.

Tagy: plyn ropa fischer Visegrád

Zdroje: ČTK