Exšéf Tatry trvá na tom, že mu Smrž nabídl pomoc za 100 milionů

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Bývalý generální ředitel Tatry Ronald Adams dnes u pražského městského soudu zopakoval své dřívější tvrzení, že mu zbrojař Michal Smrž nabídl v roce 2008 za sto milionů korun pomoc s armádní zakázkou na dodávku terénních aut. Smržovi, který je obžalován společně s exministrem obrany Martinem Bartákem, hrozí za pokus o podvod až desetileté vězení. Svou vinu odmítá.

Obžaloba tvrdí, že majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž se snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Údajně sliboval například zajištění osobního setkání s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS).

Američan Adams dnes soudu popsal celkem čtyři schůzky, jež prý se Smržem měl. První, kterou prý inicioval sám zbrojař, se uskutečnila 11. ledna 2008 v Adamsově kanceláři. Smrž mu údajně řekl, že ví o problémech Tatry s armádní zakázkou a že firmě může pomoci s jejich řešením. "Vyslovil nabídku pomoci, která bude něco stát," vypověděl.

Další schůzka, na níž už prý od Smrže zazněla konkrétní částka 100 milionů korun, byla 16. ledna v restauraci v centru Prahy. "Neřekl jsem ani ano, ani ne, protože probíhalo testování (vozidel) a já jsem tím získával čas," tvrdil Adams. Podotkl, že v té době psala média o Tatře negativně a i politici se kvůli změně subdodavatele snažili, aby Tatra o armádní zakázku přišla.

Následovala schůzka 30. ledna v brněnském hotelu Holiday Inn, kterou si Adams nahrál. Předtím prý Smržovi telefonoval s tím, že 100 milionů korun není firma ochotna zaplatit. Ne zcela zřetelný záznam schůzky je jedním ze stěžejních důkazů ve Smržově a Bartákově kauze. "Účelem nahrávky bylo pokusit se přimět Smrže k tomu, aby řekl, kdo je za kampaní proti Tatře a kdo ovlivňuje testy - testování totiž až na drobné nedostatky probíhalo dobře," prohlásil bývalý šéf Tatry. Usiloval prý proto o setkání s premiérem Topolánkem, aby zjistil, jestli za negativní kampaní stojí on.

Naposledy se Adams a Smrž setkali 19. března v Praze. "Řekl jsem mu, že nebudeme nic platit - 3. března byly ukončeny testy a byl jsem přesvědčen, že to bude schváleno bez jakékoliv platby," uzavřel Američan.

Smržův přítel exministr Barták, který podle obžaloby požádal v únoru 2008 zástupce Tatry o úplatek 80 milionů korun za vyřešení problémů se zakázkou, v minulosti Adamse obvinil z korupce. Tvrdil, že mu Američan nabídl úplatek za to, že ministerstvo obrany zadá Tatře další armádní zakázky. Soud však muže pravomocně zprostil viny.

Tagy: úplatky korupce Tatra Kopřivnice

Zdroje: ČTK