Dnes je čtvrtek 19. května 2022., Svátek má Ivo
Počasí dnes 25°C Skoro jasno

Expert varuje: Blanka se může znovu propadnout. Jistota není

Expert varuje: Blanka se může znovu propadnout. Jistota není
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Vyšetřování propadu části tunelu Blanka v blízkosti Prašného mostu v Praze probíhá pod masivním tlakem magistrátu, médií ale i veřejnosti. Podloží pod Prahou je tak různorodé, že může dojít k dalšímu propadu, upozorňuje profesor Ivan Vaníček.

V souvislosti s havárií podal pobouřený primátor Pavel Bém (ODS) trestní oznámení na neznámého pachatele. Policie začala celý případ vyšetřovat, ale zatím nedošla k žádnému závěru a Metrostav nikdo neobvinil. Jaké jsou záruky, že se stavba už nepropadne, že se neobjeví další krátery?

Vše je o penězích

"Takovou záruku vám nikdo nedá, v Praze je několik typů podloží, které se střídají a na ražbu v každém takovém prostředí potřebujete jiný typ stroje za stovky milionů, které Metrostav  nemá," uvedl pro ParlamentníListy.cz profesor Ivan Vaníček ze stavební fakulty ČVUT.

A zároveň dodal: "Dejte si na jednu misku vah počet všech geologických průzkumů, které by vyloučily možnost propadu a na druhou misku cenu stavby a časový horizont, v jakém má být tunel postaven, víc průzkumů, větší jistota, ale několikanásobně vyšší cena."

Celý článek na ParlamentniListy.cz