Evropské akcie výrazně klesly kvůli ukrajinské krizi

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Evropské akcie zahájily nový týden výrazným poklesem a jejich klíčový index Euro STOXX 50 zaznamenal nejvýraznější denní propad od loňského června. Za ztráty může prohlubující se krizi na Ukrajině. Nejhůře se vedlo firmám, které mají napojení na Ukrajinu, jako je rakouská Raiffeisen Bank International.

Sídlo Evropské Unie v belgickém Bruselu

Sídlo Evropské Unie v belgickém Bruselu,zdroj: Profimedia.cz

Panevropský index FTSEurofirst 300 oslabil o 2,2 procenta na 1318,24 bodu. Index předních akciových titulů z eurozóny Euro STOXX 50 klesl o tři procenta na 3053,99 bodu a zaznamenal nejvyšší pokles od loňského 20. června.

Evropské akcie přitom už navázaly na pokles na asijských trzích. "Investoři podcenili rizika na Ukrajině. Víkendové události pro trh znamenaly velké probuzení," podotkl obchodník David Thebault z makléřské společnosti Global Equities.

Na poklesu indexu FTSEurofirst 300 se podílely především bankovní společnosti, a to zejména ty, které působí v Rusku a na Ukrajině. Například rakouská banka Raiffeisen oslabila o 9,6 procenta. Akcie francouzské automobilky Renault klesly o 5,4 procenta, zatímco dánský pivovar Carlsberg odepsal 5,3 procenta. Oba podniky mají silné postavení v Rusku.

Obchodník Andreas Clenow z finanční společnosti ACIES Asset Management předpokládá, že v příštích týdnech se objeví politické řešení ukrajinské krize, které by mohlo akciovým trhům pomoci obnovit růstový trend. "Jeden nebo dva týdny to bude hrozivé. Očekávám však, že z geopolitického i z ekonomického hlediska to během několika týdnů přejde," prohlásil.

Krize na Ukrajině má negativní dopady také na polské akcie. Hlavní index polské burzy WIG 20 se kvůli ukrajinské krizi propadl o 5,1 procenta a dolů zamířil i polský zlotý. "Vidíme tady efekt Ukrajiny. Trh nyní reaguje přehnaně, pokud ale dojde k eskalaci konfliktu, je možný další pokles," uvedl analytik Lukasz Bugaj z makléřské firmy DM BOS.

Ruský parlament v sobotu schválil záměr prezidenta Vladimira Putina nasadit na Ukrajině vojáky a ruská armáda prakticky převzala kontrolu nad ukrajinským poloostrovem Krym, kde většinu obyvatel tvoří Rusové. Trhy znepokojilo varování Washingtonu a dalších vlád, že Moskva by po tomto kroku mohla čelit ekonomickým sankcím.

"Pokud se situace vystupňuje, vybrala by si ekonomická válka s Ruskem daň na světové ekonomice," uvedl podle agentury AP analytik Carl Weinberg z poradenské společnosti High Frequency Economics.

Tagy: Evropská unie akcie

Zdroje: ČTK