Dnes je čtvrtek 23. května 2024., Svátek má Vladimír
Počasí dnes 11°C Skoro zataženo

Elon Musk prodal další akcie Tesly za čtyři miliardy dolarů

Elon Musk prodal další akcie Tesly za čtyři miliardy dolarů
Elon Musk je podle nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes nejbohatším člověkem na světě, hodnota jeho majetku se odhaduje na 268 miliard USD | zdroj: Profimedia

Generální ředitel výrobce elektromobilů Tesla Inc. Elon Musk prodal další akcie ve firmě, celkem za čtyři miliardy USD, tedy asi 93,2 miliardy Kč.

Vyplývá to z prohlášení pro americkou Komisi pro burzy a cenné papíry. Musk v pondělí oznámil koupi sociální sítě Twitter za 44 miliard USD a prodej by mu mohl pomoci financovat akvizici, uvedla agentura Reuters.

Podle prohlášení Musk prodal v úterý a ve středu 4,4 miliony akcií, což odpovídá podílu ve firmě 2,6 procenta. Na twitteru pak oznámil, že žádné další prodeje akcií Tesly neplánuje.

Prodej se uskutečnil poté, co Musk uzavřel dohodu o koupi Twitteru, ve které se zavázal zavázal poskytnout vlastní kapitál 21 miliardy USD. Musk je podle nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes nejbohatším člověkem na světě, hodnota jeho majetku se odhaduje na 268 miliard USD. Kromě Tesly vlastní podíl 43,61 procenta v nekótované společnosti SpaceX, jejíž hodnota se odhaduje na 100 miliard USD.

Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že Musk hledá partnery, kteří by snížili jeho kapitálový vklad od transakce. Podle zdroje není zdaleka jisté, zda se takový partner objeví.

Musk loni v listopadu a prosinci prodal akcie Tesly za celkem 16,4 miliardy USD. Před prodejem nechal uživatele sociální sítě twitter hlasovat o tom, zda má prodat deset procent svých akcií Tesly, aby zaplatil vyšší daně, a slíbil, že se výsledku hlasování podřídí. Nynější prodej je první od té doby.

Někteří obchodníci vyjádřili tento týden obavy, že Musk možná nemá dostatek peněz na financování koupě Twitteru a mohl by od transakce odstoupit. Investoři se také obávají, že Musk bude muset prodat akcie Tesly, aby mohl financovat svůj kapitálový příspěvek k nabídce na převzetí. Akcie Tesly od 4. dubna, kdy Musk oznámil, že vlastní v Twitteru podíl devět procent, oslabily o téměř 20 procent.

Zdroje: