Egyptský parlament byl na příkaz soudu rozpuštěn, prezidentův protest nepomohl

- Aktuality autor: red

Egyptský ústavní soud dnes potvrdil svůj dřívější verdikt o rozpuštění parlamentu. Zároveň zdůraznil, že všechny rozsudky tohoto soudu jsou závazné a nelze se proti nim odvolat. Reagoval tak na rozhodnutí nového egyptského prezidenta, který výrok tohoto soudu o rozpuštění zákonodárného sboru v neděli svým dekretem zrušil.

"Rozsudky nejvyššího ústavního soudu a jeho rozhodnutí jako celek jsou konečné, nelze se proti nim odvolat... a jsou závazné pro všechny státní instituce," uvedl soud v prohlášení. Upozornil zároveň, že není stranou "v žádném politickém boji" a že jeho úkolem je "dbát na dodržování ústavy".

Podle právníků ústavní soud nemá pravomoci k tomu, aby zrušil prezidentský dekret. Může ale reagovat na stížnosti a rozhodnout, zda byl prezidentův krok ústavní či nikoli. Předseda soudu řekl, že jednání o této věci se uskuteční v úterý.

Ústavní soud 14. června rozhodl, že lednové parlamentní volby v zemi byly neústavní, a nařídil rozpuštění parlamentu, ve kterém měli převahu islamisté. Prezident Mursí ale nedělním prezidentským dekretem tento výrok zrušil a předseda rozpuštěné dolní komory parlamentu Saad Katátní vyzval členy sboru, aby v úterý znovu zasedli. Mnoho islamistických poslanců uvedlo, že hodlá přijít. Sekulární zákonodárci však nevylučují bojkot.

Mursí v prezidentských volbách kandidoval za islamistické Muslimské bratrstvo. Hnutí dnes na Twitteru oznámilo, že se v úterý účastní "milionového pochodu" na podporu prezidentových rozhodnutí. Prezidentův dekret mimo jiné počítá s uspořádáním předčasných parlamentních voleb do 60 dnů poté, co Egypťané schválí novou ústavu. Referendum o ní zatím vypsáno nebylo.

K respektování demokratických principů v Egyptě dnes vyzval Washington. Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Tommy Vietor řekl, že USA jsou v kontaktu s vedoucími egyptskými představiteli, rozhodnutí "v souladu s demokratickými principy" ale leží na Egypťanech.

O Mursího rozhodnutí jednalo v neděli armádní vedení, které se do čela země postavilo po loňském svržení prezidenta Husního Mubaraka. Armádní špičky výrok soudu o rozpuštění parlamentu přivítaly a po rozpuštění sboru omezily pravomoci prezidenta a převzaly zákonodárnou moc. Armáda a kdysi zakázané Bratrstvo platí za dlouholeté rivaly. Mursí a předseda Nejvyšší rady ozbrojených sil Husajn Tantáví se dnes účastnili vojenské ceremonie a prohodili spolu několik slov.

Tagy: smrt muz mrtvola Pardubice

Zdroje: ČTK