Džihád v Kanadě. Střelec mluvil o démonech a plánoval odjet do Libye

- Aktuality autor: vin

Dvaatřicetiletý Michael Zehaf-Bibeau, který ve středu zastřelil vojáka na stráži u válečného památníku v Ottawě, má podle všeho pestrou kriminální minulost. Navíc Zehaf-Bibeau nedávno přestoupil na islám a údajně byl psychicky nestabilní. Podle kanadských médií rovněž plánoval návrat do pravlasti svého otce – Libye.

Dvaatřicetiletý Michael Zehaf-Bibeau, který ve středu zastřelil vojáka na stráži u válečného památníku v Ottawě, byl patrně radikálním islamistou.

Dvaatřicetiletý Michael Zehaf-Bibeau, který ve středu zastřelil vojáka na stráži u válečného památníku v Ottawě, byl patrně radikálním islamistou.,zdroj: CBC News

Útočník vyrůstal na východě Kanady, zejména v Ottawě a Montrealu, a prý strávil i nějaký čas v Libyi. Poté se vrátil do Kanady a živil se jako dělník a horník, uvedl pro kanadskou televizi jeho známý Dave Bathurst. Jak Bathurst popsal, se Zehafem-Bibeauem se potkal asi před třemi lety v mešitě ve městě Burnaby. Tehdy prý na první pohled nevypadal, že by měl nějaké extremistické postoje nebo sklony k násilí. Někdy bylo nicméně jeho chování znepokojivé.

"Bavili jsme se tehdy v kuchyni a už nevím přesně, jak to řekl, ale řekl, že se ho zmocňuje ďábel," uvedl Bathurst. O přítomnosti ďáblů a démonů prý mluvil často. "Myslím, že musel být psychicky nemocný," dodal.

Byl to estremista, tvrdí úřady

Naposledy se prý potkali asi před šesti týdny a Zehaf-Bibeau mluvil o tom, že chce odjet na Blízký východ. "Říkal, že by chtěl zpátky do Libye a studovat," uvedl Bathurst. Nikam ale neodjel, protože se mu nedařilo získat od úřadů platné cestovní doklady. Kanaďané se tímto způsobem snaží zabránit kanadským extremistům, aby ze země vycestovali a připojili se k nějakým radikálním skupinám v zahraničí.

Ve střelcově trestním rejstříku bylo prý celkem 11 obvinění, jde ale jen o drobné delikty, napsal list Toronto Star. V roce 2001 měl mít na svědomí podvody s kreditními kartami, tato obvinění se ale nepotvrdila. Poté dostal pokuty za řízení v opilosti a napadení. O dva roky později byl odsouzen na tři měsíce do vězení za krádež a na dalších šest měsíců za držení nebezpečné zbraně. Poté byl několikrát obviněn z držení marihuany.  

V roce 2011 byl nyní dvaatřicetiletý Kanaďan obviněn z loupeže. "Někoho oloupil a přiznal se k tomu, že mu vyhrožoval," popsal právník Brian Anderson, který ho tehdy zastupoval. "Nebylo to ale nic podstatného a ten celý případ byl zvláštní," dodal advokát. Duševní stav obviněného tehdy posuzoval psychiatr, který ale neshledal nic neobvyklého a Zehaf-Bibeau nebyl hospitalizován. Dostal tehdy jen jeden den vězení a musel oběti zaplatit odškodné 100 dolarů, napsal deník Ottawa Sun.  

Napojení na IS?

Jakmile byl Zehaf-Bibeau ve středu identifikován, fotografie střelce se objevila na twitterovém účtu skupiny napojené na radikály z hnutí Islámský stát. Je na ní vidět muž s dlouhými tmavými vlasy, který má šátek přes obličej a v ruce zbraň. Jak poznamenal list Toronto Star, zda to je skutečně Zehaf-Bibeau nebylo možné nezávisle ověřit a twitterový účet zanedlouho přestal fungovat.

Tagy: střelba Kanada Lybie Ottawa úkladná vražda

Zdroje: ČTK,The Washington Post