Dnes je pondělí 26. září 2022., Svátek má Andrea
Počasí dnes 10°C Dešťové přeháňky

Dvořáková k vládě: Přežijete, ale bude vám to k ničemu

Dvořáková k vládě: Přežijete, ale bude vám to k ničemu
zdroj: Mediafax

Sociální demokraté a komunisté navhli hlasování o nedůvěře vládě. Podle politologa Zdeňka Zbořila to není zcela moudré, poněvadž počet hlasů se dá dopředu odhadnout a tím tedy i to, že vláda hlasování ustojí. Politoložka Vladimíra Dvořáková také nevěří tomu, že by vláda padla.

Ani jeden z ParlamentímiListy.cz oslovenými politology však nedoufá, že by se vláda udržela udržela na dlouho. A také v to, že bude mít sílu něco prosadit. Podle politologa Zdeňka Zbořila je vyvolání hlasování o důvěře ze strany sociálních demokratů a komunistů opravdu poněkud nepochopitelné.

"Pokud si sečtou hlasy svých poslanců, k nim přičtou hlasy rebelujících poslanců z VV, je stále jasné, že jim hlasy k tomu, aby svůj nárh prosadili, budou chybět. Já osobně odhaduji, že to proto vláda ustojí," řekl ParlamentnímListům.cz Zbořil.

Dodal však, že si nemyslí, že to je pro Česko dobře. "Vláda se natolik zdiskreditovala, že ta důvěra v ní bude stejně minimální," podotkl politolog. Podle něj bude daleko blíž svému pádu možná vláda už v červnu - to se bude vědět, zda sliby, jež dal koalici a hlavně Věcem veřejným premiér Petr Nečas, myslel vážně. "Pokud ne, v tomto období se pak dá pád očekávat poměrně jistě. Věci veřejné to totiž zablokují. Minimálně se dá počítat s tím, že padne premiér Nečas," odhaduje Zdeněk Zbořil.

Politoložka Dvořáková: Ustojí to. Ale už nic neprosadí

Vláda hlasování o důvěře ustojí i podle politoložky Vladimíry Dvořákové.

"Situace se teď kolikrát mění z hodiny na hodinu, ale v tuto chvíli věřím, že to vláda ustojí - pokud se ještě Nečas nestihne s někým rozhádat. Předčasné volby nejsou tím nejšťastnějším řešením, a tak to pokládám za jistý pozitivní krok, pokud se vláda udrží alespoň ještě nějaký čas," řekla ParlamentnímListům.cz Dvořáková.

Schvalování reforem nechat stranou

Podle ní však tato vláda není schopná se soustředit na jakékoli podstané věci, a tak by schvalování reforem měla raději nechat stranou. "Lidé v ně nemají důvěru a zcela právem. Na reformy, jež vláda připravuje, je totiž potřeba především připravit také funkční prostředí, a to tu neexistuje. Domnívám se navíc, že ani není vůle ho prosadit. Jak se může dělat účelně zdravotní reforma, když nikdo nezajistí, aby nebyly přerušeny pěnězotoky do firem, jež na zdravotnictví profitují? Stejně tak - jak lze po lidech žádat, aby ukládali peníze na důchod do penzijních fondů, když neexistuje přímá ochrana toho, že ty peníze neskončí na konec někde úplně jinde?" ptá se Dvořáková.

Podle ní bylo zásadní chybou této vlády to, že neprosadila v první řadě základní reformu zákona o státní správě.

"Zabránilo by se tím lobbování, ovlivňování uvnitř stran různými zájmovými skupinami, musely by se překazit penězotoky, které v současné době ovlivňují v této zemi zcela vše. A do jisté míry vlivy lobbingu a zájmů jistých skupin ovlivnily i tuto nepřehlednou a smutnou politickou bilanci," shrnula Dvořáková.