Dvě Češky jsou už rok v zajetí ozbrojenců v Pakistánu

VIDEO - Aktuality autor: Michal Polák

Přesně před rokem došlo k únosu dvou českých dívek v Pákistánu. Rodiny děvčat dnes vydala prohlášení, v kterém děkují všem, kteří se v případu angažují. Věří, že se obě brzy najdou. Dívky zmizely v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán. Kde se nyní nacházejí, není podle dosavadních informací zatím známo. 

Unesené Češky Hanka a Tonča

Unesené Češky Hanka a Tonča,zdroj: youtube.com

"Věříme, že nalezneme cestu, aby se vše posunulo správným směrem a holky byly brzy zase s námi. Jsme velmi vděční za veškeré projevy podpory a moc si jich vážíme," uvádějí ve společném prohlášení rodiny unesenýchČešek. 

V pákistánské provincii Balúčistán tehdy čtyřiadvacetileté Češky loni 13. března zadržela skupina osmi až deseti ozbrojenců. Ženy přijely do Pákistánu jako turistky při své cestě z Íránu do Indie. Na internetu se později objevily dva videozáznamy s unesenými: první loni v červnu a druhý o čtyři měsíce později. Na dřívějších záběrech pořízených údajně v polovině dubna Češky tvrdily, že jsou zdravé, ale že jejich životy jsou ohroženy. Druhý videozáznam vznikl údajně v srpnu a působí více skličujícím dojmem - dívky mluví o zhoršujícím se zdravotním stavu, špatném přístupu k jídlu a vodě, a dokonce i o tom, jak si přejí být pohřbeny. 

Další videozáznam poté zveřejnily matky unesených dívek. Hovořily na něm o tom, že jsou rády, že jejich dcery jsou naživu. "Děkujeme lidem, kteří drží naše dcery, za vzkaz prostřednictvím videa. Byly jsme velmi šťastné, že naše děti jsou v pořádku," řekly. "Do vaší země jely s plným respektem k vaší kultuře a tradicím. Doufáme, že se o ně dobře staráte, a jsme za to vděčné," dodaly matky unesených. 

Česká diplomacie je co se týče informací o stavu vyjednávání o propuštění dívek zdrženlivá. V polovině října prezident Miloš Zeman ale potvrdil, že se jednání stále vedou. Nový velvyslanec Pákistánu v ČR Tadžammul Altáf letos v lednu pak v rozhovoru s sdělil, že Pákistán případ nadále řeší na všech úrovních včetně prezidentů a že si vyměňuje s českými úřady informace. Uvedl, že zatím není známo, kde dívky jsou. 

V podobném místě, kde byly uneseny české turistky, zajali únosci z islamistického hnutí Taliban jako rukojmí v červenci 2011 švýcarský pár, který v zajetí nakonec strávil 8,5 měsíce. Po návratu do vlasti vypověděli, že jim jejich věznitelé nijak fyzicky neubližovali a že i k ženě se chovali s respektem. Vedle nepřetržitého strachu je sužovala hlavně úmorná vedra, nedostatek jídla, špatné hygienické podmínky a s tím spojené nemoci. 

Tagy: turismus Pákistán únos

Zdroje: ČTK