Úděl židovek: Manželství, z kterého není úniku

- Aktuality autor: Michal Polák

Šošana vede osamělý život bez manžela. Téměř 15 let sama vychovává své tři děti, a přitom není vdova ani rozvedená. Patří k těm, které hebrejština označuje slovem aguna - spoutaná žena. Coby židovka se bez svolení manžela nemůže ze svého sňatku vymanit. Muž rozvod odmítá. Podle stanice BBC se odhaduje, že v takto rozvrácených manželstvích živoří tisíce židovských žen. 

Žena židovské víry

Žena židovské víry,zdroj: ThinkStock

V judaismu platí, že chce-li se žena rozvést, musí jí dát manžel písemné svolení - get. Šošana žije v Izraeli, její muž v USA. Ačkoli už ho k vydání povolení k rozvodu vyzval soud, neučinil tak. Coby věřící židovka Šošana v takové situace nesmí mít nového přítele ani se znovu provdat. "Jestliže se manžel odmítá rozvést, žije žena jako rukojmí. Je to citové násilí, žena je odsouzena k samotě," tvrdí Šošana. 

Manžel Aaron nepřestává soudně bojovat o opatrovnictví nyní dospívajících dětí a o právo je navštěvovat. Prostřednictvím internetové pošty sdělil, že manželka odmítá zaručit, že on bude moci děti navštěvovat a podílet se na opatrovnictví. Je prý ochoten se rozvést, ale za podmínek, jaké stanoví on. Kdyby prý nevytvářela překážky, "mohli už mít oba znovu nová šťastná manželství". 

Muž musí dát povolení k rozvodu a žena musí tuto novou svobodu přijmout. Rabín Elijahu Majmon tvrdí, že v Izraeli připadají na každých 100 "spoutaných žen" dva muži, kteří se nemohou ze vztahu vyvázat. "Manželství je nová duchovní situace mezi mužem, ženou a Bohem. Je posvátná a jestliže chcete toto spojení rozbít, musí se to stát náležitým způsobem," řekl. 

Aguna bývala žena, jejíž muž padl v boji

V dávných dobách se termín aguna používal pro ženy, jejichž manžel odjel do boje a nevrátil se. Žena se nemohla znovu provdat, dokud se nedokázalo, že je muž mrtvý. Dnes se tímto slovem označuje žena, jejíž manžel odmítne předstoupit před židovský soud a podstoupit rozvodové řízení. 

Šošaně je 43 let. Dříve věřila, že se jí podaří začít ještě nový život, teď se bojí, že ta možnost už minula. "Nemohu trávit čas s jiným mužem, protože pak bych byla obviněna z nevěry," říká. Spolupracuje s Tehillou Kohenovou, která zastupuje ženy jako je Šošana u rabínského soudu. Teď čeká, zda tento soud dokáže Šošanina muže přinutit dát souhlas s rozvodem. To se většinou podaří, pokud muž žije v Izraeli, mimo jeho území ale tato instance pravomoci nemá. 

Je třeba zpřísnit legislativu

Jestliže v Izraeli židovský soud rozhodne, že manžel musí dát k rozvodu svolení, a muž to neučiní, může soud proti němu zavést civilní sankce. Například zabavit jeho řidičský průkaz či kreditní karty, obstavit jeho bankovní konto, pokutovat ho a v krajním případě i uvěznit. Tato opatření jsou většinou účinná, i když ve věznicích sedí několik neústupných mužů. Rozhodnutí soudu v Šošanině případě může Aaronovi maximálně ztížit život v místní židovské komunitě. 

Majmon se snaží prosadit dva nové zákony, aby bylo možné řešit i obtížné případy. První má zpřísnit podmínky pro vězněné odpírače rozvodu, například jim omezit právo používat telefony nebo přijímat návštěvy. Další má odpírání zařadit k trestným činům, takže by bylo možné požádat o vydání mužů, kteří se řešení vyhýbají odjezdem z Izraele. 

Osudy "spoutaných" žen připomíná každoročně mezinárodní den aguna, který připadá na 13. března. Organizace, které se zabývají těmito případy, se tento týden zúčastní debaty v izraelském parlamentu. Běží i kampaň na Facebooku a filmový festival zaměřený na práva žen a víru. V Jeruzalémě se chystá shromáždění, na které ženy přijdou v bílých maskách na znamení bezmoci ovlivnit vlastní osud. 

Tagy: manželství Izrael židovství

Zdroje: ČTK