Dva narkomani zavraždili vlastní babičku. Za mříže jdou na 10 a 15 let

- Aktuality autor: red

Za vraždu babičky dnes potvrdil pražský vrchní soud jedenadvacetiletému Lukáši Šefčíkovi 17 let vězení. Dvaadvacetiletému Petru Novákovi, který mu při činu pomáhal, vyměřil odvolací soud místo patnáctiletého vězení trest o pět let kratší. Oba mladíci podle soudu vraždu naplánovali, aby získali její majetek. Přísnější trest dostal vnuk zesnulé ženy, kterou udusil polštářem. Dnešní verdikt je pravomocný a nelze se proti němu odvolat.

Případ se podle obžaloby stal loni 9. srpna v nočních hodinách v Nymburku, kde oba muži po předchozí domluvě přišli do bytu k dvaasedmdesátileté ženě, která spala. Šefčík ji udusil polštářem a Novák ji při tom podle žalobce držel za ruce. Vnuk měl po její smrti získat do svého vlastnictví byt a další majetek, svému komplicovi za pomoc slíbil 100.000 korun. Muži si z bytu po vraždě odnesli zlaté šperky, které v pražském klenotnictví prodali za více než 3000 korun, aby měli peníze na drogy.

Tělo zavražděné ženy bylo nalezeno až několik dní po činu. Vzhledem k tomu, že na něm nebyly znatelné známky násilí, nekonala se soudní pitva a lékaři tělo jen ohledali. Na vraždu se přišlo až poté, co se Novák opil a svěřil se své matce, která si jeho výpověď nahrála a oznámila to policii.

"Důkazy jednoznačně prokazují, že pachatelem činu je Šefčík za součinnosti Nováka," prohlásila předsedkyně senátu Alexandra Nováková. Soud zmírnil Novákovi trest zejména pro to, že spolupracoval s policií a bez jeho výpovědi by se na vraždu nepřišlo. Podle soudkyně byla míra jeho zavinění nižší, nebyl totiž iniciátorem vraždy, při činu jen pomáhal. Před soudem navíc projevil lítost a rodině poškozené se omluvil.

Chlapci se prozdradili sami

Odvolání Šefčíka soud zamítl, neuvěřil jeho výpovědi, kterou navíc v průběhu řízení několikrát změnil. "Byl iniciátor vraždy babičky, která ho měla ráda," uvedla Nováková. Podle ní nechal mrtvou ženu ležet doma čtyři dny, přičemž před matkou dělal, že se nic nestalo. Opakovaně také tvrdil, že je nevinný.

Šefčík se rovněž snažil svalit vinu na Nováka. Předtím ho ale přemlouval, aby změnil svou původní výpověď. V motáku, který zabavila vězeňská služba, mu psal, že proti nim neexistuje ani jeden důkaz. "Babču jsme udělali 10. srpna, pak děláme blbý a vůbec nevíme, kdy zemřela," zněl úryvek textu.

Tagy: rodina

Zdroje: ČTK