Registr vozidel opět kolaboval. Nervozita přetrvává

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Nový registr vozidel v celé zemi dnes ráno opět nefungoval. Systém zkolaboval kolem 8:20 a poté byl asi dvě hodiny nefunkční. Podle vedoucího dopravně správních agend pražského magistrátu Josefa Mihalíka vypadlo spojení se schengenskou databází evidenčních čísel a databází hledaných vozidel. Registr se potýká s problémy již třetí týden.

Pokud nebude fungovat do pátku, ministr dopravy Pavel Dobeš rezignuje. Za dnešní výpadky, podobně jako v případě nefunkčnosti systému v pondělí a v úterý, podle mluvčího resortu dopravy Martina Nováka ministerstvo nemůže. Podle něj mělo policejní prezidium, které má databázi hledaných vozidel na starosti, již v úterý posílit infrastrukturu.

Psali jsme: Registr vozidel opět nefunguje. Problém je s databází hledaných aut

Kvůli problémům s registrem vytvořily policejní prezidium a ministerstvo dopravy skupinu IT odborníků. "Mají za úkol zjistit příčinu dnešních komplikací a vyřešit otázku, proč nekomunikovaly systémy databází," sdělila mluvčí prezidia Pavla Kopecká. Šéf dopravní policie Leoš Tržil upřesnil, že registr vozidel je něco jiného než systém, který používá policie. "Máme svou evidenci vozidel, se kterou nemáme problém, je to samostatný systém," uvedl.

Sytém pro nový registr stál 37 milionů korun, vyvíjela jej firma ATS-Telcom Praha. Dalších 32,4 milionu korun má ministerstvo zaplatit za provoz registru, obnos ale může být snížen o sankce za nefunkčnost systému. "Nemáme do dnešního dne od ministerstva jediný oficiální dokument, který by jasně specifikoval, v čem jsme my něco nedodrželi," řekl Radiožurnálu obchodní ředitel ATS-Telcom Martin Tůma s tím, že firma podle něj nemohla pro funkčnost registru udělat více.

Proč se nový registr zaváděl?

Ministerstvo dopravy přebíralo databázi po ministerstvu vnitra. Podle Tůmy firma měla informaci, že chybovost databáze je asi jedno promile. Poté se ale prý zjistilo, že chybovost je mnohem vyšší, a proto část záznamů musí být korigována ručně. Podle něj se tak nyní napravují chyby z minulosti. "Tohle byl přesně důvod, proč se ten nový registr zaváděl," řekl Tůma.

Problémy ráno přetrvávaly ve všech velkých městech. Většinou nešlo přihlásit nové auto, přepsat vozidlo na nového majitele, ani zaregistrovat dovezený vůz, což tvoří většinu agendy na registru. Úředníci proto opět posílali lidi domů. "Nejedeme, systém je nefunkční," uvedla ráno v 8:30 mluvčí liberecké radnice Pavlína Stránská. "Neuděláme jediný převod," řekl vedoucí odboru agendy řidičů a motorových vozidel olomouckého magistrátu Michal Urbášek.

Tagy: Praha kolaps provoz

Zdroje: ČTK