Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Dům v Opletalově ulici možná přežije. Ministerstvo je proti demolici

Dům v Opletalově ulici možná přežije. Ministerstvo je proti demolici
Ministerstvo kultury se postavilo proti demolici domu na rohu Opletalovy ulice | zdroj: Profimedia

Ministerstvo kultury považuje demolici domu na rohu pražské Opletalovy ulice a Václavského náměstí za nepřípustnou. Zrušilo tak stanovisko pražského magistrátu z roku 2010, které zbourání umožňovalo. Informovala o tom Česká televize.

Podle mluvčí Národního památkového ústavu Jany Tiché vydalo ministerstvo závazné stanovisko 2. února. "Konstatuje, že navržená demolice a umístění novostavby komerčně administrativního centra na daném místě jsou z hlediska zájmů památkové péče nepřípustné," řekla ČT.

Investor tak nemá kladné vyjádření a povolení památkářů, proto mu stavební úřad nemůže vydat povolení. Vedoucí stavebního úřadu Prahy 1 Václav Dajbych bude navíc při svém rozhodování muset vzít závazné rozhodnutí v potaz.

Odbor památkové péče ministerstva kultury tak zrušil závazné stanovisko pražského magistrátu z roku 2010. Je však pravděpodobné, že proti němu investor, společnost Flow East, podá rozklad, tak jako to udělal již v minulosti.

Nejblíž měl dům k demolici v létě 2013, kdy tehdejší ministryně v demisi Alena Hanáková rozhodla, že rohová stavba z konce 19. století nebude zařazena mezi kulturní památky.

Zdroje: