Jihokorejská zdravotní pojišťovna zažalovala tabákové giganty

- Aktuality autor: Alina Holušová

Jihokorejská státní zdravotní pojišťovna (NHIS) požaduje po třech tabákových společnostech 53,7 miliardy wonů (kolem miliardy korun). Žaluje je kvůli příliš vysokým nákladům na léčbu pacientů s nemocemi způsobenými kouřením. 

Kouření tabáku (ilustrační foto)

Kouření tabáku (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Žaloba se týká jihokorejských divizí firem Philip Morris a British American Tobacco i jihokorejské společnosti KT&G, která má vedoucí postavení na místním trhu.

Divize Philip Morris a British American Tobacco mají na jihokorejském trhu s tabákem dohromady zhruba třetinový podíl, zatímco KT&G kontroluje přes 60 procent trhu, píše agentura Reuters.

NHIS upozorňuje, že na léčbu nemocí spojených s kouřením ročně vynakládá přes 1,6 miliardy dolarů (317 miliard Kč). "Kouření je vážným problémem, a to zejména pro mládež a ženy," uvedla pojišťovna. "V zájmu budoucnosti našeho národa a udržitelnosti systému zdravotního pojištění budeme při této žalobě postupovat s velkým odhodláním," dodala.

Jihokorejská vláda v roce 2012 připravila novou regulaci namířenou proti kouření. V rámci nových pravidel bude například od příštího roku platit zákaz kouření v restauracích. V Jižní Koreji podle odhadů kouří zhruba čtvrtina dospělé populace, napsal server BBC.

Tagy: žaloba léčba kouření Jižní Korea zdravotní pojišťovna tabákové společnosti

Zdroje: ČTK