Dnes je čtvrtek 19. května 2022., Svátek má Ivo
Počasí dnes 25°C Skoro jasno

Drábek důrazně vyvrací. Vyšší DPH nikoho do chudoby nepošle

Drábek důrazně vyvrací. Vyšší DPH nikoho do chudoby nepošle
Jaromír Drábek | zdroj: Mediafax

Ekonomický expert Českomoravské konfederace odborových svazů Martin Fassmann varuje, že dosavadní kroky vlády v několika letech zdvojnásobí počet lidí žijících v pásmu chudoby dle metodiky EU.

To pro ParlamentníListy.cz ministr práce Jaromír drábek rozhodně odmítl. Například růst DPH se podle něj podepsala na růstu inflace jedním procentem. A to opravdu do chudoby nikoho nepošle.

Politici zneužívají dosud relativně dobré situace, kdy se podle metodiky EU v oblasti chudoby nachází u nás necelých devět procent obyvatelstva, tvrdí ekonomický expert Českomoravské konfederace odborových svazů Martin Fassmann v rozhovoru pro Haló noviny.

Růst DPH látá díry a snižuje životní úroveň

Jako jednu z největších hrozeb v této souvislosti vidí Fassmann vládní důchodovou reformu. Ta si podle něj, zjednodušeně řečeno, na „zalátání“ díry vzniklé v rozpočtu vyžádá zvyšování DPH a tím snižování životní úrovně.

„Zvýšení DPH poškodí občany, poškodí firmy, poškodí veřejný sektor. A to vše jen proto, aby stát vzal cca 25 miliard vydřených z lidí, dal je na zlatý tácek, k tomu občané přidali dalších 15 až 20 miliard, převázalo se to růžovou mašlí a odneslo se to důchodovým fondům, aby si s tím mohly zahrát v ruletě kapitálových fondů,“ citují Haló noviny ekonoma.