Drábek do eurovoleb nepůjde. Nechce poškodit TOP 09

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Bývalý ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) nebude kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu. Nechce, aby političtí konkurenti zneužili jeho působení na ministerstvu ke kritice kandidátů TOP 09. Drábek to dnes řekl na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. Exministr dostal řadu nominací z krajských organizací strany. Nyní se spekuluje o tom, že by za TOP 09 mohl kandidovat někdejší člen ODS, exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Jaromír Drábek

Jaromír Drábek,zdroj: isifa/Lidové Noviny/Ondřej Němec

"Nechci, aby se další díl mediálně vděčných polemik o mém působení na ministerstvu práce a sociálních věcí, často založený na nepravdivých či zkreslených informacích, stal předmětem volební kampaně," řekl novinářům Drábek. "Proto jsem se rozhodl, že v evropských volbách kandidovat nebudu," uvedl. 

Drábek je opakovaně kritizován za své působení na ministerstvu práce. Kritiku sklidil například kontroverzní projekt takzvaných sKaret. Výhrady opozice považuje Drábek za mediálně vděčnou, ale "obehranou písničku". "Z ministerstva jsem odešel z vlastního rozhodnutí po obvinění náměstka ministra z podplacení dodavatele. Ani po 15 měsících od mého odchodu z ministerstva však není soudem projednáno, zda a čeho se obviněný náměstek dopustil," dodal Drábek

Exministrův někdejší náměstek Vladimír Šiška byl obviněn z podplácení při jednom z projektů na ministerstvu. 

TOP 09 bude o kandidátech do evropských voleb rozhodovat příští týden ve čtvrtek. Kandidáty postaví i s hnutím Starostové a nezávislí, které s konzervativní stranou dlouhodobě úzce spolupracuje. Mezi návrhy na kandidáty do Evropského parlamentu se objevuje poslanec TOP 09 Stanislav Polčák. Pospíšil, který nedávno opustil mateřskou ODS, by za pravicovou stranu mohl kandidovat také.

U části veřejnosti populární politik oznámil odchod z občanské demokracie na konci ledna. Svůj krok odůvodnil oboustrannou ztrátou důvěry u nemalé části členů a funkcionářů ODS. Na nedávném kongresu občanských demokratů se mu ani na čtvrtý pokus nepovedlo obhájit funkci místopředsedy strany. Pospíšil uvedl, že z ODS odešel také proto, aby strana byla jednotná a schopná úspěšně provést svou obnovu. 

Prezident Miloš Zeman vyhlásil evropské volby na 23. a 24. května. V některých zemích EU se ale může hlasovat ještě o den později, tedy v neděli 25. května. Výsledky voleb do Evropského parlamentu v Česku by mohly být zveřejněny současně s ukončením hlasování v celé EU. Umožní to novela, kterou dnes hladce schválila Sněmovna. Její souhlas musí stvrdit ještě Senát. 

Tagy: TOP 09 evropský parlament

Zdroje: ČTK