Dosluhující slovenské vládě se daří prosazovat zákony

- Aktuality autor: Danica Klein

Dosluhující slovenské vládě se navzdory rozkolu v čtyřčlenné koalici pravého středu daří prosazovat ve sněmovně většinu svých návrhů. Procházejí parlamentem i díky hlasům poslanců liberální strany Svoboda a solidarita (SaS), jejíž nesouhlas s posílením záchranného fondu eurozóny vedl minulý týden k pádu kabinetu premiérky Ivety Radičové.

Parlament by měl s pomocí liberálů schválit i státní rozpočet na příští rok, který je označován za klíčový materiál dosluhující vlády. "Většinu vládních návrhů strana SaS podpoří, protože na nich spolupracovala," uvedl šéf SaS Richard Sulík. Kvůli nesouhlasu některých poslanců za SaS ale parlament dnes neprolomil veto prezidenta, který vznesl námitky vůči změnám ve stavebním spoření.

Nespolehlivé partnery

Křehká parlamentní většina nynější vlády zřejmě delší dobu nevydrží. Liberálové, kteří po nesouhlasu s vyššími pravomocemi pro eurofond přišli o křeslo šéfa sněmovny a koaliční strany SDKU-DS, KDH a Most-Híd je označily za nespolehlivé partnery, vládu delší dobu podporovat nehodlají.

To komplikuje řešení politického patu, který nastal po pádu kabinetu. Prezident Ivan Gašparovič uvedl, že z ústavy mu vyplývá povinnost dosluhující vládu odvolat a jmenovat její nástupkyni. Ta by ale musela předstoupit před sněmovnu a požádat o důvěru. Případná menšinová vláda trojice stran pravého středu by se přitom nemohla spolehnout nejen na podporu od SaS, ale ani Směru-SD, který hodlá zůstat v opozici až do březnových předčasných parlamentních voleb.

První kolo jednání zástupců parlamentních stran s prezidentem o hledání východiska z vládní krize nevyústilo začátkem týdne v dohodu na dalším postupu. Nová jednání se očekávají ještě tento týden. Předseda Směru-SD Robert Fico po společném hlasování čtyř stran v parlamentu koalici vzkázal, aby se s prezidentem sama pokusila vyřešit vzniklou situaci po pádu vlády. Fico se přiklání k tomu, aby se zástupci jeho strany dalšího jednání politických špiček nezúčastnili.

Tagy: krach parlament

Zdroje: ČTK