Osvobození policisty ve Fergusonu vyvolalo násilné protesty. Hoří domy i policejní auta

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 25. 11. 2014 15:59) - Aktuality autor: roj

Rozhodnutí velké poroty neobvinit bělošského policistu Darrena Wilsona ze zabití neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna v americkém Fergusonu vyvolalo násilné nepokoje po celých Spojených státech. Na předměstí St. Louis nedaleko Fergusonu hoří nejméně tucet budov a policejních aut a ozývají se výstřely. Policie už zadržela minimálně 61 osob. Školy dnes zůstaly z preventivních důvodů uzavřené.

Verdikt poroty vyvolal po celých Spojených státech násilné nepokoje.

Verdikt poroty vyvolal po celých Spojených státech násilné nepokoje.,zdroj: Isifa.com

Ve Fergusonu se několik stovek lidí sešlo ještě před oznámením verdiktu poroty. Poté začali demonstranti ničit policejní auta a rozbíjet okna, policie proti nim musela použít slzný plyn. Podle místního policejního šéfa Jona Belmara jsou protesty mnohem horší než v srpnu, kdy Michael Brown podezřelý z krádeže doutníků zemřel.

Demonstrace se konaly mimo jiné i v Chicagu, Salt Lake City, Washingtonu nebo New Yorku. Tam se k protestujícím přidala i rodina černošského mladíka Erica Garnera, který během policejního zásahu zemřel letos v červenci. Na předměstí St. Louis nedaleko Fergusonu byl navíc v pondělí večer místního času lehce postřelen policista.

Porota podle státního zástupce Boba McCullocha nenašla důvod pro obvinění Wilsona, protože se svědectví více než 60 osob rozcházela. Právníci Brownovy rodiny trvali na tom, že mladík se v době, kdy byl zastřelen, vzdával. Policistovi obhájci naopak tvrdí, že se Wilson bál o život a střílel v sebeobraně.

Tagy: násilnosti rasismus Spojené státy americké nepokoje ve Fergusonu

Zdroje: ČTK