Do ČR by měla přijít nefalšovaná zima, bude mrznout a sněžit

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Po mimořádně teplé první polovině listopadu, kdy v Česku padaly teplotní rekordy, se má příští týden výrazněji ochladit. Předpověď českých meteorologů se částečně liší od amerického předpovědního modelu GFS, přesto by měla do ČR přijít nefalšovaná zima.

zdroj: Mediafax

Podle týdenní předpovědi zveřejněné na portálu Českého hydrometeorologického ústavu přijde v polovině příštího týdne zima i do nižších poloh.

Od neděle do středy by mělo být v Česku oblačno až zataženo s teplotami do osmi stupňů. Ty by se ovšem měly postupně snižovat a v závěru období už bude v noci mrznout a denní teploty budou kolem nuly nebo jen slabě nad nulou.

Sněžit bude podle českých meteorologů nejprve jen na horách, později ale i ve středních a nižších polohách.

Zimní počasí by mělo minimálně týden vydržet

Podle amerického modelu GFS (Global Forecast System) budou až do středy denní teploty nad pěti stupni a mrznout bude jen v nejvyšších horských polohách. Srážek by navíc mělo být minimum a sněhové jen na hřebenech hor. Poté by se však mělo i podle GFS ochladit a až do 28. listopadu by teploty v Česku neměly šplhat výrazně nad bod mrazu, a to ani přes den.

Počátek listopadu byl výrazně teplotně nadprůměrný. O víkendu dokonce teploty v Česku dosáhly letní dvacítky, což je v polovině posledního podzimního měsíce zcela výjimečný jev. Dlouhodobá měsíční předpověď ČHMÚ předpokládala, že sněžit začne až v prosinci.

Tagy: počasí podzim předpověď sníh zima