Dnes je čtvrtek 19. května 2022., Svátek má Ivo
Počasí dnes 8°C Skoro jasno

Do ČR by měla přijít nefalšovaná zima, bude mrznout a sněžit

Do ČR by měla přijít nefalšovaná zima, bude mrznout a sněžit
zdroj: Mediafax

Po mimořádně teplé první polovině listopadu, kdy v Česku padaly teplotní rekordy, se má příští týden výrazněji ochladit. Předpověď českých meteorologů se částečně liší od amerického předpovědního modelu GFS, přesto by měla do ČR přijít nefalšovaná zima.

Podle týdenní předpovědi zveřejněné na portálu Českého hydrometeorologického ústavu přijde v polovině příštího týdne zima i do nižších poloh.

Od neděle do středy by mělo být v Česku oblačno až zataženo s teplotami do osmi stupňů. Ty by se ovšem měly postupně snižovat a v závěru období už bude v noci mrznout a denní teploty budou kolem nuly nebo jen slabě nad nulou.

Sněžit bude podle českých meteorologů nejprve jen na horách, později ale i ve středních a nižších polohách.

Zimní počasí by mělo minimálně týden vydržet

Podle amerického modelu GFS (Global Forecast System) budou až do středy denní teploty nad pěti stupni a mrznout bude jen v nejvyšších horských polohách. Srážek by navíc mělo být minimum a sněhové jen na hřebenech hor. Poté by se však mělo i podle GFS ochladit a až do 28. listopadu by teploty v Česku neměly šplhat výrazně nad bod mrazu, a to ani přes den.

Počátek listopadu byl výrazně teplotně nadprůměrný. O víkendu dokonce teploty v Česku dosáhly letní dvacítky, což je v polovině posledního podzimního měsíce zcela výjimečný jev. Dlouhodobá měsíční předpověď ČHMÚ předpokládala, že sněžit začne až v prosinci.