Do bašty proruských separatistů dorazil druhý humanitární konvoj

- Aktuality autor: Petr Kubec

Druhý humanitární konvoj, který v pátek vypravilo Rusko, dorazil v sobotu ráno do východoukrajinského města Luhansk. Zhruba dvě stovky kamionů doprovázeli při průjezdu ukrajinským územím proruští povstalci. Transport se obešel bez incidentů.

Ruský humanitární konvoj

Ruský humanitární konvoj,zdroj: Isifa.com

Kamiony přivezly do bašty proruských separatistů cukr, obilí, potraviny, léky či generátory na výrobu elektřiny a zařízení na čištění vody - dohromady kolem 2000 tun humanitární pomoci. Vjezd konvoje do města srdečně vítali místní obyvatelé, kteří mávali rukama a někteří se neubránili slzám, popisuje ITAR-TASS.

Kolona rusko-ukrajinskou hranici překročila v noci na dnešek. Moskva konvoj vypravila v době, kdy v konfliktním regionu panuje příměří, které ukrajinské ozbrojené síly i vzbouřenci až na občasné incidenty dodržují.

První ruský konvoj čítající více než 250 kamionů Moskva do oblasti vyslala v srpnu navzdory protestům Kyjeva, bez povolení ukrajinských úřadů a bez dohodnutého doprovodu pracovníků Červeného kříže. Oba konvoje využily ruský přechod Doněck sousedící s ukrajinským hraničním přechodem Izvaryne, který je pod kontrolou povstalců.

Podle ukrajinských médií není jasné, zda se na odbavení druhého konvoje podíleli ukrajinští celníci a spolupracovníci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) podle agentury DPA uvedl, že ruskou kolonu nedoprovázel.

Humanitární pomoc obyvatelům bojové zóny na východě Ukrajiny předpokládá jeden z bodů takzvaného minského protokolu, na němž se Kyjev se zástupci povstalců dohodl minulý pátek. Bezprostředně po podpisu dohod tehdy Rusko oznámilo, že hodlá na Ukrajinu vyslat nejméně jeden další humanitární konvoj.

Tagy: Rusko Ukrajina kamiony diplomacie Červený kříž Humanitární pomoc Luhansk rusko-ukrajinské vztahy konvoj

Zdroje: ČTK