Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Divadelní hra prý urazila thajského krále, dva studenty čeká 2,5 roku vězení

Divadelní hra prý urazila thajského krále, dva studenty čeká 2,5 roku vězení
Thajský král Pchúmipchon Adunjadét je mnohými obyvateli uctíván téměř jako bůh | zdroj: AFP PHOTO / Thai Royal Bureau

Dvojice thajských studentských aktivistů stráví dva a půl roku ve vězení za údajnou urážku thajského krále. Té se podle jednoho z nejpřísnějších zákonů na ochranu majestátu na světě dopustili uvedením univerzitní divadelní hry ke 40. výročí studentského povstání. Informoval o tom deník The Guardian.

Třiadvacetiletého Patiwata Sarayiaema a šestadvacetiletou Porntip Mankongovou zatkla policie loni v srpnu za to, že v říjnu 2013 uvedli u příležitosti 40. výročí krvavě potlačené studentské demonstrace hru s názvem Vlčí nevěsta.

Přestože se studentská hra odehrávala ve fiktivním království, byl pár nejdříve odsouzen k pětiletému trestu vězení. Díky přiznání jim ho soudce zkrátil na dva a půl roku, níž ale jít odmítl. "Soud se domnívá, že jejich role ve hře vážně poškodili království a nevidí důvod, proč by jim měl trest zrušit," uvedl soudce. Dvojice se podle svého obhájce nebude proti trestu odvolávat.

Počet aktivistů odsouzených za urážku královské rodiny se v Thajsku od loňského květnového vojenského převratu výrazně zvýšil. Přestože má král jen reprezentativní funkci, místní zákony na ochranu jeho majestátu jsou asi nejtvrdší na světě. Lidem, které je poruší, hrozí až 15 let vězení.

Armáda zákon po převratu stále více zneužívá, aby se zbavila nepohodlných lidí a pomocí zastrašení upevnila svou moc. Neposílá přitom do vězení jen lidi, kteří podle ní zákon porušili po květnovém převzetí moci, ale vyhledává i případy ze vzdálenější minulosti.

Kromě studentského páru tak byli v poslední době odsouzeni například i taxikář, jehož soukromý hovor policie zaslechla, nebo student, který podle soudu hanobil jméno krále považovaného téměř za bohorovného na Facebooku.

Zdroje:
guardian.co.uk