Dienstbier s ODS jednat nechce, opustil vyjednávací tým

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Jiří Dienstbier mladší sám odstoupil z vyjednávacího týmu pražské ČSSD. Důvodem je jeho nesouhlas s případným vyjednáváním s občanskými demokraty o koalici na pražském magistrátu.

Po zasedání zastupitelského klubu ČSSD to oznámil sám Dienstbier. Členové klubu se zároveň usnesli, že budou dále vyjednávat o případné koalici s ODS i TOP 09. 

Dienstbier později dodal, že rezignoval z vyjednávacího týmu, který by jednal o koalici s ODS. Podle dalšího vyjednávače Karla Březiny zůstane tým dvoučlenný. V případě jednání s TOP 09 by v něm Dienstbier i nadále zasedal. 

Zatím oficiálně jednají jen ODS a TOP, jejich dialog ale skřípe

K odvolání Dienstbiera z pozice vyjednavače s ODS vyzvalo již v pátek podle Práva předsednictvo výkonného výboru pražské ČSSD. On na jednání pozván nebyl. Dienstbier opakovaně proti koalici s ODS vystupuje. Několikrát řekl, že by v zastupitelstvu hlasoval proti takovému spojenectví. 

Sociálnědemokratičtí zastupitelé se usnesli, že budou nadále jednat s oběma možnými partnery. Zároveň připravili odpověď ODS na její návrh koaliční dohody. Podle Březiny k ní dodali volební program ČSSD. 

Podle sociální demokracie se v současné době žádná jednání o případné spolupráci na magistrátu za účasti ČSSD nevedou a nejsou ani naplánována. Spekulace o tom, že by jak pro ODS tak ČSSD byla výhodnější jejich spolupráce a odstavení TOP 09 na vedlejší kolej, ale neustále sílí. Podporuje je i rostoucí nervozita vítězné TOP 09 a její mediální útoky na ODS, která jí oplácí stejnou mincí.

Tagy: ČSSD koalice ODS rezignace dienstbier

Zdroje: ČTK